19. oktoober 2004 kell 22:00

Kõverad laed saab kipsiga sirgeks ja helipidavaks

Üheks mooduseks on paigaldada uus kipsplaatlagi, kinnitades plaadid otse kandva lae külge. Sellisel juhul peab arvestama, et ruumi kõrgus väheneb keskmiselt 4 cm võrra.

Alustama peaks seintele pika lati ja vesiloodi abil soovitud lae kõrguse markeerimisest. Kui tahate lae ehitada nii kõrgele kui võimalik, alustage märkimist lae kõige madalamast kohast. Arvestama peab, et karkass tuleb lakke kinnitada sobivate kiirankrutega, plasttüübleid kasutada ei tohi.

Enne plaatide paigaldust tuleks kontrollida, kas aluskonstruktsioon on tasapinnaline. Kipsplaadid paigaldatakse karkassile pikisuunaliselt, surudes nad vastu karkassi ning kruvides 25 mm pikkuste kipsikruvidega profiilide külge. Kinnituskruvide vahekaugus tohib olla kuni 17 cm, nende kaugus plaadi servast peaks olema aga vähemalt sentimeeter. Lae ühenduskohad seintega on soovitatav teha elastsed, täites need akrüüliga. Pahteldada tohib alles siis, kui on välistatud kipsplaatide paisumine suure õhuniiskuse või temperatuuri muutuse tõttu ja ruumi temperatuur on vähemalt +10 rC.

Kipsplaadid tuleb enne värvimist või kattekihi pealekandmist kruntida (nt Tiefengrund). Krundid tuleb sobitada kokku järgnevate värvidega.

Kipsplaatide viimistluseks ei sobi leeliselised materjalid, nagu lubi-, vesiklaas- ja silikaatvärvid. Dispersioonsilikaatvärve võib kasutada värvitootjate soovituste ja juhiste täpse järgimise puhul.

Valgusteid, riputussiine jms saab kinnitada kipsplaatlae külge universaal-, kipsplaadi- ja sulgklapptüüblitega. Otse kipsplaatlae külge kinnitatavate lisaelementide kaal ei tohi ületada 6 kg plaadilaiuse ühe meetri kohta (1,2 m²), raskemad elemendid tuleb kinnitada otse kandva vahelae külge.

Samamoodi võib kipsplaatlage paigaldada puitvahelae külge, et varjata näiteks vana vineerlage. Vannitoa ja WC lae ehitamisel tuleb kasutada niiskuskindlamaid materjale. Kinnise kipsplaatlae ehitamiseks sobivad niiskuskindlamad kipsplaadid GKBI ja moodulripplae jaoks 6,5 mm paksused 60×60 cm või 60×120 cm vinüülkipsplaadid.

Vinüülkipsplaadid on kaetud valge või halli metalliktoonis vinüülkattega, mis võimaldab plaate kasutada kuni 90% relatiivse õhuniiskusega ruumides.

Autor: Karli Kleemann

Hetkel kuum