USA täiturg ? mitte ainult vaestele

Kertu Ruus 22. oktoober 2004, 00:00

Just sellised tõestisündinud lood tõukavad takka kaubitsejaid Georgetowni täiturul, mis on USA pealinna Washingtoni ainus suur antiigiturg.

Big Headiks (Suur Pea) kutsutud müüja hakkas antiigiäriga tegelema 12 aastat tagasi, kui ta oli müünud 60 dollari eest ostetud lambi edasi 30 000 dollariga. See osutus ehtsaks Tiffany lambiks, USA kuulsaima klaasi- ja ehetetegija kunstiteoseks, mille reproduktsioonide eest tuleb täna kõva raha välja käia. Peamiselt ehteid ja hõbenõusid müütav Jeffrey tuli 20 aastat tagasi isa palvel garaa?is seisnud kaupa müüma ja ostis müügiloleva kola seas jalutades 3dollarilise klaasi. Paar tundi hiljem müüs ta selle maha 8 dollariga.

Pensionär Catherine Guthrie jaoks annab asjade müümine tegevust. Enne pensionile jäämist FBIs töötanud ja nüüd 19 aastat täiturul kaubitsenud naine kavatseb ameti aasta lõpul maha panna. Naise müügilettidel on peamiselt mänguasjad ja kollektsionääridele huvi pakkuvad esemed, nagu automudelid.

Guthrie teenib pühapäeviti umbes 500 dollarit, millelt ta maksab maksu 5% (USAs sõltub maksu suurus sissetuleku suurusest). Müüja kinnitab, et hind sõltub ostjast ? kollektsionäärid maksavad täie rauaga, aga kui mõni laps müügil olevasse mänguasja armub, saab ta selle poole hinnaga. Jeffrey päevateenistus on tema enda sõnul hea õnne korral 1000?1100 dollarit.

Georgetowni vanakraamiturul võib oma kauba üles panna igaüks. Üks müügikoht maksab 40 ja müügilaud 20 dollarit, ja kokku mahub turule umbes 80 müüjat. Tõsine äritegevus hakkab turul poole öö ajal. ?Kell 5.30 tulevad kollektsionäärid taskulampidega,? kirjeldab Butch Finch, üks täituru mäned?ere. Et kella viie paiku oma kraamiga kohal olla, ärkab Jeffrey kell kaks hommikul ja hakkab oma kodust Pennsylvaniast sõitma kell kolm.

Täituru klientide seas on senaatoreid, ülemkohtu kohtunikke, kirjanikke ja filmistaare (näiteks Diane Keatonit on seal nähtud vanu stiilseid rõivaid uudistamas).

Georgetowni täituru asutaja Michael Sussman usub, et igaüks kogub midagi. ?Kujutle, kui sa kogud pudelikorgitsere ja leiad pärast mitmetunnist sobramist eriti laheda 1910. aastal valmistatud korgitseri,? viitab Sussman kollektsionääride jahikirele.

Sussman, kelle esivanemad tulid Ameerikasse Leedust, asutas Georgetowni täituru 1972. aastal, mil ta oli 24aastane värskelt ülikooli lõpetanud jurist. Ta üüris pühapäeviti tühjalt seisva parkimisplatsi ja hakkas reklaamima uut vanakraamiturgu. Üks müügikoht maksis 10 dollarit ja esimesel korral sai Sussman kokku umbes 50 müüjat. ?Olin noor ja hullumeelne ega saanud arugi, mida ma olin ette võtnud,? märgib Sussman, kes pani aluse praegu maailmakuulsusega turule.

Kümme aastat advokaadina töötanud mees tegeleb praegu kinnisvaraäriga, kuid ei jäta ka täiturgu. ?Olen seda teinud igal pühapäeval 33 aastat ehk kokku umbes 1300 pühapäeva,? sõnab Sussman.

Georgetowni turu ja Sussmani raskeim aeg oli mõned aastad tagasi, kui turgu süüdistati seaduste rikkumises. Vaidluseks oli küsimus, kas kooli territooriumil ? plats, kus kauplemine 1987. aastast pühapäeviti toimub, kuulub koolile, millelt Sussman seda omakorda üürib ? on äritegevus lubatud. Sussman võitis vaidluse, kuid see läks talle maksma 100 000 dollarit õigusabi eest ning kaks aastat ametlikke istungeid ja närvipinget.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing