24. oktoober 2004 kell 22:00

Helenius otsib lauda tagant kulda

Vastupidiselt üldisele arvamusele maal valitsevast viletsusest ja virelevast põllumajandusest on üksjagu neid tegelasi, kes mõistavad talu taga sõnnikuhunnikust raha leida. Investor Joakim Heleniuse näide on ehedaim.

Kümme aastat tagasi Eestisse murdnud ja Hansainvesti asutanud Trigon Capitali juhtfiguure ostis hiljuti Ida-Virumaal järjekordse lauda ning nüüd on Trigon Capitalil seal kokku 2000 lehma, 1000 siga ja 2500 hektarit haritavat põldu.

Aga see pole kaugeltki kõik. Laiahaardeline ärigigant tahab põllumajandusäri laiendada kogu Eestis. Eesmärki ta ei varja ? saadav toodang rändab Soome, kus näiteks piima eest võib julgelt küsida palju paremat hinda kui mujal, sest Soomes on Euroopa Liidu riikidest vaieldamatult kõige kallim piim. Eesti piim aga läheb kaubaks odavaimalt. Helenius tunnistab, et Eesti odav piim on juba praegu tekitanud Soomes poleemikat ? et see pole aus. ?Aga parata pole midagi. Kui me oleme ühe ja sama liidu liikmed, võib igaüks teha oma firma sinna, kuhu ise soovib ja kus on kasulikum,? ütleb ta. Ja ennustab Eestile majanduse kiiret kasvu.

Enamgi veel ? ta on kindel, et Eesti möödub elatustaseme poolest Soomest kiiremini, kui keegi arvatagi oskaks. Muidugi juhul, kui poliitikud suudavad näpud praegusest soodsast maksusüsteemist eemal hoida.

Sest Heleniuse sõnul on palju otsitud Eesti Nokiaks just meie maksusüsteem. See aitab kaasa tuua Soome ettevõtete kolimise Eestisse ning seda kiiremini toimub areng ja ühtlustub palgatase põhjanaabritega.

Helenius toob kõrvale näite Iirimaa kogemusest: Iirimaa oli enne Euroopa Liiduga ühinemist palju vaesem maa kui Inglismaa ja väga paljud iirlased lahkusid kodumaalt mujale õnne otsima. Nüüdseks on aga iirlased tunduvalt jõukamad kui inglased ning liikumine on hoopis vastupidiseks muutunud. Nõnda võib juhtuda ka Eesti ja Soomega. Ka äsja toimunud visioonikonverents kaksiklinnast Talsingist tõi üheselt esile vajaduse tõsta mõlema linna konkurentsivõimet.

Eesti majanduse kiirest arengust saab internatsionaalse majandusmehe Joakim Heleniuse hinnangul kõigepealt kasu küll niinimetatud esimene Eesti, aga kui neil läheb hästi, ulatub kasu peagi ka teise Eestini.

?Mõned poliitikud on öelnud, et tõstame makse ja toetame selle rahaga vaesemaid inimesi, aga see tähendaks vaid seda, et Eesti kiire majanduslik areng surmataks ja see viiks majanduse taandarenguni,? märgib Helenius.

Heleniuse optimismi on mõnus imetleda ja tema helgeid mõtteid nauditav kuulata. Kuid täna peame ometi kahetsusega pealt vaatama, kuidas Eestist ei lähe Soome ja mujale oluliselt priskemat palka taga ajama mitte ainut arstid ja bussijuhid, vaid me peame sadamas järele lehvitama ka lüpsjatele, kes siinses kiduras maaelus pettunult kiirustavad Soome kallist piima kurnama.

Autor: Aarne Mäe

Hetkel kuum