Uus terasekuningas on pärit Indiast

Sirje Rank 27. oktoober 2004, 00:00

Pankrotipesadest odavalt omandatud varadest ja erastamistest teraseimpeeriumi ehitanud Lakshmi Mittal võtab üle Põhja-Ameerika suurima terasetootja International Steel Group (ISG).

Uue firma Mittal Steel terasetoodang on 60?65 miljonit tonni aastas, mis viib selle mööda terasetööstuse senisest liidrist, Luksemburgi Arcelorist. Tekib esimene tõeliselt globaalne terasefirma, millel on tootmine neljal kontinendil 14 riigis.

Tehingust ennustatakse uut konsolideerimislainet endiselt killustatud tööstusharus, mis tugevdab tootjate positsiooni terase hinna kujundamisel.

Viie aasta perspektiivis tahab Lakshmi Mittal suurendada terasetootmise 100 miljonile tonnile ja otsida uusi ülevõtuobjekte.

?Härra Mittal soovib, et Mittali nimest saaks terase sünonüüm, nii nagu Fordist sai auto sünonüüm,? tsiteeris ajaleht Financial Times üht tehinguga seotud pankurit.

Tehingu maksumus on 55 miljardit krooni. Esimeses järgus liidab Mittal oma firmad LNM ja Ispat International, ISG ülevõtmine viiakse lõpule tuleva aasta aprilliks.

Uue liidri Mittal Steel arvele jääb paraku siiski vaid 6% maailma terasetoodangust, ühendfirma käive on Bloombergi andmeil 385 miljardit krooni. Võrdluseks oli Arcelori käive mullu 356 miljardit krooni ja toodang 40 miljonit tonni terast.

Lakshmi Mittali ärimudel on üles noppida raskustes või erastamisele pandud terasetootjad ja need üles töötada. See on toonud talle tehaste päästja maine. Viimased neli-viis aastat on ta aktiivselt osalenud Kesk- ja Ida-Euroopa terasetööstuste erastamisel, kus on 14 miljoni tonniga tõusnud regiooni suurimaks tootjaks.

Mittali käes on Poola suurim terasetootja Polskie Huty Stali, mis nimetati ümber Ispat Polska Staliks ning kuhu lähimal kahel aastal on plaanis investeerida vähemalt 8,6 miljardit krooni. Samuti suurimad terasetootjad T?ehhis ja Rumeenias, Ispat Nova Hut ja Sidex SA.

Lakshmi Mittal pani oma varandusele aluse 1976. aastal, ostes isa rahaga Indoneesias esimese terasetehase.

1995. aastal kolis ta perega Londonisse, kuhu asutas oma firma LNM peakontori.

Briti ajalehe Times andmeil on Calcuttast pärit ärimees praegu rikkuselt viies mees Suurbritannias, kelle varandus on hinnatud 78,8 miljardile kroonile.

Selle aasta aprillis ostis ta rallikuningalt Bernie Ecclestone?ilt tavatu summa, 1,57 miljardi krooni eest häärberi Kensingtoni palee naabruses, pälvides koha Guinnessi rekordite raamatus. Tütre pulmi tähistas ta suvel Pariisi lähistel Versailles?i palees, makstes peo eest kokku 832 miljonit krooni.

Lakshmi Mittalil on head suhted ka Briti peaministri Tony Blairiga, kelle Tööparteid ta on toetanud 2,9 miljardi krooniga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing