27. oktoober 2004 kell 8:07

Börsiülevaade: Enamikel börsifirmadel vähe võõrvahendeid

Enamikel Tallinna börsil noteeritud firmadest on hoolimata madalatest intressitasemetest bilansis vähe võõrvahendeid.

Kui Hansapank kõrvale jätta on kaheteistkümnel börsifirmal omavahendeid kohustustest rohkem seitsmel ettevõttel. Kõige vähem on võõrvahendeid kaasatud Eesti Telekomil, kel on iga laenukrooni kohta kaheksa krooni omavahendeid.

Võõrvahendite hulk on bilansis veel väga väike Normal (12,4% varadest) ja Tallinna Farmaatsiatehasel (14,3%).

Suurte laenurahast sõltuvate ettevõtete nimistus on Klementi (79,4% varadest kohustused), Viisnurk (71,0%) ja Baltika (65,6%).

Suur laenuraha hulk võib näidata ühelt poolt ettevõtte raskusi, teisalt aga ettevõtte suuri laienemisplaane. Eelnevalt mainitud kolm firmat on Tallinna börsil ainukesed, kelle viimase kaheteist kuu puhaskasum algab miinusmärgiga ehk siis tegemist on rohkemal või vähemal määral raskustes ettevõtetega. Samas on Baltika (mõningal määral ka Klementi) neist kolmest ka kiirete Tallinna börsi kasvufirmade nimistus. Neil võib suurest laenurahast pikas perspektiivis ka kasu olla.

Pragune madal intressitase ja lähiregiooni kiire majanduskasv soosib ettevõttel laenu võtmist. Samas peavad olema investeeringud läbimõeldud, et neist tulevikus ka tulu tõuseb.

Omakapitali otsas istujad (Eesti Telekom, Norma) on ühelt poolt investori jaoks väikse riskiga, kuid teisalt näitab see, et neilt ettevõtetelt pole ka suurt kasvu oodata.

Hetkel kuum