Ülo Toomsalu • 12. november 2004 kell 6:17

EPL: Tööjõu puudus sunnib hiinlaste poole pöörduma

Eestis napib ettevõtete laienemiseks vajalikku kvalifitseeritud oskustööjõudu. Probleemi lahendamiseks kaaluvad ettevõtjad võõrtööjõu kasutamist.

?Võiks hakata hiinlasi importima, nad on väikesed, neid mahub ühele ruutmeetrile palju ja nad on vähenõudlikud. Kokkuvõttes pole vahe, mis värvi on kass, peaasi et hiiri püüab,? ütles Tartus tegutseva Kodumajatehase tegevjuht Lembit Lump Eesti Päevalehele.

Kodumajatehas toodab 400?500 korteri- või majaühikut aastas, kuid eesmärk on 3?4 aasta pärast toota vähemalt kaks korda rohkem. Selleks tuleks palgata praegusele ligi 300 inimesele lisaks kuni 100 inimest.

?Peame tegelema nende töötajate väljaõppega, kuigi see ei peaks otseselt olema ühe ettevõtte mure, milleks siis kutsekoolid on?? küsis Lump.

Tööjõu puudus tekitab Kodumajatehasele probleeme, kui ettevõte plaanib laiendada tootmist. ?Tuleb aeg, kus raha on, turg on, soov on olemas, kuid puuduvad kvalifitseeritud inimesed kõikidel tasanditel,? ütles Lump.

Tartus spordirõivaid tootva Ilves-Ekstra nõukogu esimees Arvo Kivikas tunnistas, et tööjõu puudus pärsib oluliselt ettevõtte arengut.

?Pikema aja jooksul on venelaste palkamine variant, mida kannatab kaaluda. Kui leidub kohusetundlikke hiinlasi, venelasi või ukrainlasi, siis miks mitte neid palgata,? ütles ta. Samas saab importida tema sõnul ainult neid inimesi, kes suudavad töökollektiivi sulanduda. ?Kui nad seda ei suuda, võime oma kvaliteetse näo partnerite silmis kaotada,? ütles ta.

Hetkel kuum