Toormetalli hinna tõus maailmaturul ei ole pidurdamatu

Rasmus Pikkani 17. november 2004, 00:00

Tänane hinnatõus on, sarnaselt näiteks naftaturuga, maailmamajanduse kiireneva kasvu ning mõnede materjalide piiratud pakkumise tagajärg.

Tänast hinnatõusu eristab varasematest uute oluliste tegijate lisandumine maailmamajandusse. Nii on Hiina ja India haaramas omale järjest suuremat osa maailmas ringlevatest ressurssidest ning surumas seeläbi hindasid kõrgemale.

Kui ressursside pakkumine oluliselt ei suurene, püüab turg leida hindu kergitades lihtsalt olukorda, kus ei oleks enam pakkumisest suuremat nõudlust. Selle tasakaalu otsimine võtab pikalt aega.

Hindade kiire tõusu taga on ka muid tegureid, mitte üksnes majanduse kiire kasv. Nimelt on metallide ja nende futuuride turg avatud kõigile ning investorid, kes soovivad kasu saada maailmamajanduse kasvust ja pingetest ressursside turul, on tänaseks kogunud omale ulatuslikke positsioone erinevate metallide ja toormete turgudel.

Need positsioonid on viinud mõnedel turgudel koguni olukorrani, kus investorid ise on olulises ulatuses süüdi kerkivates hindades. Spekulatiivsete investeeringute poolt üles viidud hinnad ei saa nõudluse puudumisel püsida liiga kõrgetel tasemetel kuigi kaua ning näiteks just hiljuti kukkus vase hind turgudel ühe päevaga enam kui 10%.

Mida tulevik toob, on keeruline täpselt prognoosida. Kuid selge on, et piiratud kogus tootmissisendeid, mis Maal pakkuda on, tekitavad konkurentsi.

Konkurents on seda teravam, mida kiiremini kasvab majandus.

Turuosalised, kes soovivad spekulatiivse tooniga positsioonide abil pingetest kasu lõigata, muudavad hinnaliikumised sellisel teel kindlasti väga kõikuvateks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing