23. november 2004 kell 22:00

Lükandsein summutab heli ja annab valgust

Valguse läbilaskvuse tõttu sobivad klaaslükandsüsteemid väga hästi eraldama ruume, mis asuvad maja keskel ja millel ei ole aknaid, nad võimaldavad hõlpsalt muuta ka ruumi planeeringut.

Kombineeritakse nii alumiiniumprofiilides kui ka puitraamides lükanduksi, mida saab elavdada klaasiavaga. Hetketrendiks on kitsaste metallprofiilidega lükanduksed ja -seinad, puidukattega viimistletud raamid on soojemad ning sobivad eri stiilidega.

Ruumide sisekujundusest ja funktsionaalsusest lähtuvalt kasutatakse erinevaid täitematerjale ? dekoratiivklaasi või mattklaasi, värvitud või spoonitud paneele, melamiinplaate, ka heli summutavad paneele ja perforeeritud plaate. Uksepinna saab katta ka tekstiili või tapeediga või viimistleda väärisspooniga. Niiskematesse ruumidesse sobivad alumiiniumprofiilid, täitena niiskust mittekartvad materjalid, nagu klaas ja plastik.

Tavaliselt on täitematerjal lükandukse profiilis oleva soone sisse kinnitatud liistudega, silikooniga või kummitihenditega. Helipidavuse suurendamiseks kasutataksegi lamineeritud klaase, klaaspakette ja tihendeid. Turvalisuseks tuleks suurtel klaaspindadel kasutada lamineeritud või karastatud klaasi, peegelliugustel turvakilet.

Palju variante on ka ukse lukustuse ja käepideme osas ? saab valida üleni alumiiniumist või puiduga viimistletud käepideme, süvistatava või torukäepideme. Lukustuseks saab kasutada peaaegu kõiki lükandustele mõeldud lukutüüpe. Rullikud peidetakse uste profiilide ja siinide sisse või jäetakse nähtavale. Rullikud peavad tagama ukse ühtlase liikumise ja võimaldama mõningast reguleerimist, kuna kõik pinnad ja avad ei ole ühtlaselt loodis.

Lükanduksed vajavad alati juhtsiini või juhikut. Kasutada saab nii ülariputusega lükanduksi ? see tähendab, et alumist siini ei olegi ? kui ka põrandal asuvale siinile toetuvat lükandust. Ka lükandukse kinnitamisel on mänguruumi: kinnitada võib nii seinale kui ka lakke ning juhtsiini võib peita kasvõi lakke uputades.

Garderoobiustel on tagumine pool suhteliselt ebaatraktiivne ? rullikud jäävad nähtavale ja viimistlusmaterjal on reeglina ainult ukse ühel poolel. Vaheuksena ja ruumijagajatena kasutatavad liuguksed viimistletakse mõlemalt poolt. Sel puhul on eriti hea kasutada ülariputusega ust, mis jätab ka põranda vabaks. Kodustes tingimustes ning korraliku hoolduse puhul peab ka alumine siin edasi-tagasi käimistele kenasti vastu. Kuigi põrandal asuvad siinid on ainult 7?8 mm kõrged, saab neid põrandasse n-ö uputada.

Lükanduksi avatäiteks kavandades tuleb jälgida, et ukseavasse jääks piisavalt käimisruumi ? ühe ukse laiuses jääb ava alati suletuks. Teine võimalus on paigaldada uks ava ette. Siis peab arvestama vaba pinnaga, kuhu uks lükata. Olenevalt seina konstruktsioonist saab ruumidevahelised lükanduksed peita ka seinte sisse.

Lükanduksed ja -seinad tehakse peaaegu alati eritööna, seega võib need tellida mis tahes avale. Garderoobikappide lükanduksi saab paigaldada ka kaldlagedega ruumidesse. Suurusepiirangud paneb tavaliselt paika kasutatav profiil (raam), selle paksus ja täitematerjal. Saab valmistada ka üle kahemeetrise laiusega alumiiniumprofiiluksi, kõrguses ei maksaks ületada 2,5 m, kui just ava kõrgus seda ei nõua.

Autor: Kaido Arro

Hetkel kuum