Eesti Haiglate Liit hoiatab läheneva kriisi eest tervishoius

30. november 2004, 16:29

Haiglate Liidu hinnangul sisaldab Haigekassa hinnakiri tööjõukuluna palgamäärasid, mis on oluliselt madalamad tänastest tegelikest palkadest.

Haigekassa poolt esitatud hinnakiri ei põhine Haiglate Liidu hinnangul tegelikel kuludel. Nii on lisaks tööjõukuludele teenuste hindades omatahtsi vähendatud ka ravimite ja materjalide kulu. 'Haigekassa on 30-50% ulatuses teadlikult vähendatud tervishoiuteenuse osutamiseks vajalikku ressursikulu haiglahoonete ning meditsiiniseadmete uuendamise osas. Osa teenustest (nt laboriteenus, patoloogia) on hinnakirja ettevalmistamisel sootuks kõrvale jäetud,' seisav toimetusele saadetud kirjas.

Erialaseltside, Haiglate Liidu ja Haigekassa poolt tehtud arvutused on näidanud, et tegelikke kulusid arvestava hinnakirja rakendamiseks eriarstiabi ja hooldusravi osas on vaja täiendavalt 784 miljonit krooni (sh 365 miljonit krooni palgakokkuleppe täitmiseks). See võimaldaks jätkata teenuste osutamist senises mahus ja kvaliteediga.

Eesti Haiglate Liit ja erialaseltsid on seisukohal, et hinnakirja sellisel kujul rakendamisel ei ole võimalik tagada töörahu Eesti tervishoius alates 1. jaanuarist 2005. a. Samuti ei ole enam võimalik osutada enamikke tehnoloogiamahukaid ja kõrget kvalifikatsiooni nõudvaid tervishoiuteenuseid, mille hinda on haigekassa poolt põhjendamatult kärbitud omahinnast madalamaks. Need patsientide kategooriad tuleb edaspidi suunata ravile välisriikidesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing