Christel Karits • 8. detsember 2004 kell 22:00

Loe oma kõht kõvasti täis ja ela tervena edasi!

Kui jätta kõrvale rahvakeeli kokaraamatud ja toidusoovitused konkreetsete haiguste puhul, siis näikse toitumisteemaline kirjandus laias laastus jagunevat kahte gruppi. Ühes neist antakse nii usutavaid kui ka lausa uskumatuid kaalualandamise nippe; teises avaldatakse soovitusi neile, kes tahavad õige toitumise abil ilusamaks, targemaks ja stressivabamaks saada.

Siin väike valik hiljuti Eestis ilmunud raamatutest.

Soomlase Antti Aro sulest on ilmunud ja nüüd ka eesti keelde tõlgitud ?100 küsimust toidust ja toitumisest?. Raamatust saab lugeja teada, millised toiduained on tervislikud, kuidas õigesti toituda ja kuidas saada kehakaal kontrolli alla.

Natalie Savona ?Köögipsühholoog? annab toiduretsepte tasakaalustatud vaimse seisundi saavutamiseks.

Savona peab igapäevast toidulauda inimese tundemaailma, mõtete ja tegevuse oluliseks mõjutajaks. Oma raamatus annab ta nõu, milliste toiduainete abil on võimalik vältida depressiooni, stressi ja ka unetust. Lisaks ka seda, kuidas maandada pingeid ja vältida tänapäeval nii sageli pealetükkivat väsimust.

Oona van den Berg ja Anna Selby avaldavad raamatus ?Tervistavad toidud? 25 ülitervislikku ja kõrge toiteväärtusega toiduainet. Autorid aitavad lugejal teha teadlikku valikut, mida teie ja teie perekond peaks sööma selleks, et mitte ainult saada täis oma kõht, vaid tugevdada ka kõikide pereliikmete tervist.

Tervistavad toiduained on valitud selle järgi, millist kasu need inimese organismile võivad tuua. Näiteks banaanid reguleerivad närvisüsteemi ja alandavad kolesterooli, spinat aga vähendab südamehaiguste ja -rabanduste ohtu ning hoiab ära ja leevendab aneemiat. Iga toiduaine juurest leiab lugeja maitsvate toitude retsepte, mis näitavad, kui lihtne on neid toiduaineid oma menüüsse lülitada. Raamatus on ulatuslik teave toiduainete gruppidest, tervist kahjustavatest toitudest, orgaanilise toidu austamisest ja sellest, kuidas toiduaineid võimalikult efektiivselt kasutada.

Koostöös Lorraine Perrettaga on Oona van den Bergilt ilmunud eesti keelde tõlgituna teinegi toitumist käsitlev teos. Raamat kannab pealkirja ?Toida mõistust?. Raamat peaks vähemalt kirjutajate eneste hinnangul olema parim nõuandja ja konsultant ajupotentsiaali parandamiseks. Autorid selgitavad raamatus, et kõik see, mida me sööme, leiab otsest vastukaja meie ajus, mis on kõige vitaalsem organ kogu kehas. Saades vajalikke toitaineid, suudab aju kiiremini mõelda, peab paremini asju meeles ja annab omanikule märgatavalt säravama väljanägemise.

?Toida mõistust? selgitab, kuidas aju töötab, mida see vajab kogu potentsiaali ärakasutamiseks ja kuidas ära tunda häid ja halbu toite.

Selles raamatus kirjeldatavad retseptid tõestavad järjekordselt, et kasulikku toitu ei olegi nii keeruline oma igapäevasesse menüüsse lülitada. Valitud toidud peaksid aitama pidurdada vananemise ilminguid ja tõstma aju suutlikkust, parandama üldiselt koordinatsiooni ja tasakaalu, vähendama psüühilist pinget igapäevastressis ning aitama üle saada kummitama kippuvast depressioonist.

Rootslanna Lena Kristina Tuulse räägib oma raamatus ?Elurõõm? just sellest, mida pealkirjas lubatakse. Autor aitab avastada inimese põhjatuid sisemisi rikkusi ning õpetab nende avastuste varal oma elu ümber kujundama. Peale psühholoogilise poole on raamatu osaks ka õpetus õigest toitumisest, mis õnnelikule inimesele peaks andma head energiat.

Kui aga minna kindlapeale välja ning ?toituda? tervislikust ja kodumaisest lugemisvarast, siis võib tugineda hiljuti ilmunud Urmas Kokassaare, Tiiu Vihalemma ja Mihkel Zilmeri raamatule ?Normaalne söömine?, mis põhineb kümnete aastate pikkusel uurimistööl ning mille eestlased kirjutanud eestlastele.

Lugemisotsus on igaühe sügavalt isiklik valik. Kindlasti võib leida üldhuvitavat kirjavara, kuid ei tohi unustada, et ka raamatute kirjutamine ja kirjastamine on eelkõige äri ning hädas inimene on valmis näiteks kaalulangetamise nimel ükskõik millisest õlekõrrest haarama.

Hetkel kuum