Andres Kärssin • 12. detsember 2004 kell 22:00

Hansapank sihib Venemaal ka kinnisvara- ja autoliisinguturgu

?Oleme oma pakkumistes väga konkurentsivõimelised, õigemini ? konkurentsi polegi,? ütles Äripäeva konverentsil ?Eesti äri Venemaal? oma ettekandes Hansapanga Venemaa üksuse juht Druvis Murmanis. Tema sõnul plaanib Moskva, Peterburi ja Kaliningradi piirkonna turgu sihtiv Hansapank alustada tegevust järgmise aasta veebruaris-märtsis, kui on välja vahetud sügisel Moskvas omandatud Kvest panga infosüsteem ning juhtkonnal käes täielik kontroll.

Murmanis lausus, et Hansapanga senine Venemaa-kogemus raudteevagunite liisingu osas on ainult positiivne ? seni pole esinenud ühtegi jutumit, kui keegi oleks jätnud maksmata või isegi hilinenud maksega. ?Praegu arvame, et vagunite liisingu osa portfellis enam ei kasva,? märkis ta, lisades, et pank asub idaturul pakkuma äriklientidele sarnaseid teenuseid, mis siinmailgi. Jaepangandusest jäädakse kõrvale.

Panga uute toodetena sealsel turul nimetas Murmanis kuni 10aastast kinnisvaralaenu ja -liisingut, seadmete liisingut 5-6 aastaks ja autoliisingut kuni 5 aastaks. Samuti keskendutakse faktooringule ja sündkaatlaenude andmisele. Kinnisvaralaenu garantiidest rääkides ütles Murmanis, et pank arvestab ka Venemaal standardit 30:70 ehk siis kolmandik oleks omafinantseering, kuid ilmselt ollakse natuke konservatiivsemad.

Murmanise sõnul on pangandussektor Venemaal vähe arenenud. ?Võrreldes meiega on kõik näitajad allpool,? viitas ta laenude ja deposiitide väikesele mahule. Samas on eraklientide deposiidid kiiresti kasvamas ning ärimehed liikumas kommertspankadesse, mitte riiklikku hoiupanka Sberbank.

Välismaiseid, eriti Skandinaavia kliente teenindavad Murmanise sõnul põhiliselt HypoVereinsbankile ja Nordeale kuuluv International Moscow Bank ja austerlaste Reiffeisen Bank. Need annavad investeerimislaenu 5?6 aastaks ning pikaajalise investeerimislaenu marginaal on Libor + 5,5% kuni Libor + 12%. ?Libor + 5,5% on seal kõige parematele projektidele, Balti riikides on sootuks teised numbrid,? tõdes pankur.

Hansapank plaanib Kvest panga kasvatada nii suureks, et see moodustaks 10% Hansapanga grupi koguvaradest ehk praeguse seisuga 900 mln dollarit.

Varahalduse poole pealt näeb Ühispanga Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing Venemaal endiselt potentsiaali kui väga suurel ja võimalusterohkel turul, kus on palju kiiresti kasvavaid firmasid, aga paraku ka poliitilised riskid. ?Meie suhtumist Venemaasse võib pidada selliseks armastuse ja vihkamise sümbioosiks ? meile meeldivad paljud ettevõtted seal ja me ei saa kuidagi heaks kiita seda, mida ja kuidas poliitikud ning ametnikud osa ettevõtetega teevad,? ütles Kunsing.

Muud Venemaad ning Ühispanga sealseid huvisid puudutavad küsimused jäid reedel vastuseta, sest pädevad kõneisikud viibisid pressiesindaja Kai-Riin Meri sõnul sel ajal just Venemaal.

Ühispanga suuromanik Rootsi SEB on teatanud, et tahab naasta Venemaale, kus pank 1998. aasta panganduskriisi ajal kibeda õppetunni sai. 1996?1997 suurendas SEB oma laene Venemaal liiga kiiresti. ?Meil nappis teadmisi ning selle eest me ka maksime,? ütles SEB juhatuse esimees Jacob Wallenberg novembri lõpus Stockholmis toimunud Euroopa ettevõtlusfoorumil.

Olen oma analüüsis juba arvestanud Hansapanga kasvuga ja uute arengutega Venemaal, aga esialgu on Venemaa osa liiga väike, et see üldises plaanis midagi suurt muudaks. Aktsiale on mul jätkuvalt ?hoia?-soovitus ja hinnasiht 125 krooni (8 eurot).

Samas on aktsia paari viimase kuu jooksul korralikult tõusnud. Pikaajaline investor võiks Hansapanga aktsiat veel osta, lühiajalise perspektiiviga investor riskiks juba liiga palju. Suhtarvudelt on Hansapank Põhjamaadega võrreldes hetkel kallis. Samas on aktsia viimased neli aastat pakkunud keskmiselt 45protsendilist tootlust aastas. Seda numbrit vaadates tasub aktsiat osta, kuna pank on veel jõudsa kasvu faasis.

Hetkel kuum