Tonnide viisi salapiiritust voolas Venemaalt voolikut mööda Eestisse

Kristina Traks 13. detsember 2004, 00:00

Möödunud reede pärastlõunal sisenesid maksu- ja tolliameti ametnikud Narva veehoidla äärsesse suvilakompleksi, kus ühe suvila garaa?i tuli jääkaanega kaetud Narva veehoidlast voolik, milles voolas puhas piiritus. Praeguseks on maksuamet koos piirivalveametiga tuvastanud enam kui kilomeetri pikkuse vooliku, mis viib välja teisele poole euroliidu piiri Venemaale.

Maksuameti teatel on selline piirituse salakaubaviis erakordne ja esmakordne.

Venemaa poolele olid salapiiritusega äritsejad üles seadnud pumba ning piirituse üle piiri pumpamine toimus mitu korda päevas tsüklite kaupa. Piirituse võttis Eesti-poolse suvila garaa?is vastu pealtnäha tavaline sõiduauto Opel, mis oli ümber ehitatud enam kui tonnise mahutavusega piiritusetsisterniks.

Esmalt toimetati piiritus Narvas asuvasse vahelattu.

Lõuna ringkonnaprokurör Ruti Kilgi sõnul on praegu kindlakstegemisel, kuhu salapiiritust edasi müüdi. ?Voolikut hakati kasutama novembri lõpus. Selle aja jooksul jõudis Eestisse üsna suur kogus salapiiritust, koguste täpsustamine praegu käib,? ütles ta.

Maksu- ja tolliameti uurimisosakond alustas juhtumi kohta kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb vastutust käitlemiseks mittelubatud alkoholi hoidmise, ladustamise või edasitoimetamise eest suures koguses. Karistus sellise kuriteo eest on rahatrahv või kuni kolmeaastane vangistus.

Kriminaalmenetluse raames andis Narva linnakohus prokurörile loa vahistada salapiirituse Eestisse smugeldamise peaorganiseerija ? Narvas elav 1961. aastal sündinud mees ? ning kaks nn musta töö tegijast kohaliku noormeest.

Liitri absoluutalkoholi aktsiisimaks on 145 krooni ehk tonni salapiirituse pealt võib ainuüksi aktsiisimaksult kokku hoida ligi 140 000 krooni. Viina saab liitrist piiritusest 2,5 liitrit.

Eesti alkoholitööstus vajab päevas umbes 12 000 tonni piiritust. Eesti alkoholitööstusi ühendava Viina Liidu juht Aleksander Skoblov sõnas, et tööstused ei pea küll aru andma, kelle käest nad piiritust ostavad, kuid vaevalt et Venemaalt voolikut pidi Eestisse saabunud piiritus on jõudnud legaalsetesse alkoholitööstustesse. ?Mõned aastad tagasi oleks see võib-olla isegi mõeldav olnud,? ütles Skoblov. ?Tänapäeval ei riskiks keegi oma tehase kinnipanemisega sellisel viisil Eestisse toodud piiritust ostes.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing