Investorid ootavad söe hinna tõusu

Romet Kreek 17. detsember 2004, 00:00

Söe hind võib tuleval aastal teha rekordi. Pudelikaelaks on sadamate ja raudteede läbilaskevõime ning tootmisvõimsused. Samuti mõjub söe hinnale positiivselt alternatiivsete kütuste hinna tõus.

Üheksa analüütikut prognoosisid, et maailma suurima söeeksportööri Austraalia söe hind tõuseb 45 dollarilt tonnist tuleval aastal 52 dollarile. Austraalia söekaevandajate ja Jaapani soojuselektrijaamade vahel 1. aprillist kehtima hakkavad söehinnad kujundavad ka teistel turgudel hindu.

40% maailma söeekspordist andvad Austraalia ja Lõuna-Aafrika Vabariik (LAV) on sel aastal olnud hädas, sest ei suuda kaasas käia maailmamajanduse kasvust tingitud söenõudluse suurenemisega. USAs on toornafta hinna 36protsendine ja maagaasi hinna 18protsendine tõus hoidnud söe soojuselektrijaamadele atraktiivse küttematerjalina.

?Söe hind läheb kindlasti üles,? ütles Kaimani saartel asuva toorainefondi Diapason fondijuht ja 1970. aastal koos George Sorosega hedge fund?i Quantum loonud Jim Rogers Bloombergile. ?Maagaasi ja toornafta hinnad tõusevad kõrgemale ja see mõjub positiivselt söele.?

Austraalias on söe hind tõusnud aastaga 54%, 53,13 dollarile tonnist. LAVi söe hind on tõusnud 28%.

Bloombergi arvutuste järgi kulub ühe megavati energia tootmiseks praeguste hindade juures umbes 10 dollarit. Megavati energia tootmiseks maagaasist või naftast kulub umbes 25 dollarit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing