Auto makse suurus sõltub liisingufirma seadusetõlgendusest

Andres Kärssin 24. detsember 2004, 00:00

Liisingufirmade erineva käitumise pärast 1. mail jõustunud käibemaksuseadust tingis kasutusrendi mõiste erinev tõlgendamine. Nii näitab enamik liisingufirmasid kasutusrendi puhul intressi osamaksest eraldi ja see võimaldab intressi maksustamata jätta. Seda lubas ka rahandusministeerium.

Samas viitas Sampo Liisingu pearaamatupidaja Eilike Pruul maksuameti algsele seisukohale selles asjas, et intressi väljatoomise korral ei saa rääkida kasutusrendilepingust, vaid kapitalirendilepingust.

Pruuli sõnul on liisingufirmad asja selgitamiseks poolteist kuud suhelnud rahandusministeeriumi ja maksuametiga, viimaste lõplik hoiak peaks peagi selguma. ?Minu teada oleme praegu ainsad, kes kasutusrendi puhul räägib rendimaksest,? märkis ta, lisades, et konkurentsi olukorras lööb hetkeseis liisingufirmat just autopoes sõidukit ostvate eraisikute poole pealt.

?Eraisikutele pakutakse järjest rohkem kasutusrenti, nende otsust mõjutab see päris tugevalt,? nentis Pruul. Näiteks 220 000 krooni maksva auto puhul on intressi mittemaksustamisel tekkiv võit liisijale kuus hinnanguliselt sadakond krooni, nelja-aastase kasutusrendilepingu puhul jääb taskusse alles 4000?5000 krooni.

Hansa Liising Eesti arendusosakonna juhataja Tarmo Kärsna ütles, et oluline on see, kuidas kasutusrenti arvel näidatakse ? kui põhiosa ja intress on eraldi, siis ei pea intressilt käibemaksu maksma.

Samasisulise kommentaari edastas ka rahandusministeerium. ?Oleme seisukohal, et intress üldjuhul on tasu finantsteenuse eest. Juhul kui intress on kasutusrendi üks komponent, mitte tasu finantsteenuse eest, siis maksustatakse kogu rendimakse 18protsendise käibemaksumääraga,? ütles kaudsete maksude talituse peaspetsialist Aili Nurk. ?Samas, kui liisingufirma osutab kliendile lisaks renditeenusele ka finantsteenust ning intress on arvel rendimaksest eraldi välja toodud, siis intress maksustamisele ei kuulu.?

Inchcape Motors Estonia OÜ (enne Esma Auto) Tallinnas Paldiski maanteel asuva autosalongi esindaja Urmas Brücki sõnul ei mõjuta kasutusrendi intressi maksustamisega seonduv automüüjate igapäevategevust, sest enamik liisingufirmasid ei lisa intressile käibemaksu. ?Sampo maht on väike, alla 10% liisinguturust,? lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 15:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing