Ülo Toomsalu • 6. aprill 2005 kell 5:42

ÄL: Eurotsoonis tuleb ühtne makse- ja ülekandepoliitika

Eurotsooni riikides kasutatavatele kaartidele rakendub lihtsustatud maksustamine.

Euroopa pangandus tõotab üsna varsti avalikkusele tutvustada uusi deebet- ja krediitkaartidele kehtima hakkavaid makseskeeme ning ühtlustatud raamistikku. Need muudatused on tingitud Euroopa Komisjoni tugevast survest ning ähvardusest kasutada seadustega talle antud võimu, et sundida panku andma klientidele võimalust nautida Euroopa Liidu ühisturu hüvesid, kirjutab Ärileht.

Samas on Euroopa Liidu siseturu volinik Charlie McCreevy pettunud, et uue süsteemi kasutamine on esialgu võimalik ainult eurotsooni liikmetele, mitte kõigile 25 Euroopa Liidu liikmele, nagu algselt välja lubati. 2008. aastast alates saab nii deebetkaarte kui ka pangaarvega seotud krediitkaarte kasutada kaheteistkümnes liikmesriigis. Praegu on paljud kaardid käibivad ainult neid väljastanud riigis.

McCreevy ütles Financial Timesile, et ta näeb meelsasti olukorda, kus maksete tegemine eurotsoonis on üksikisikutel ja firmadel sama lihtne ning odav kui asukohariigis.

Esmaseks eesmärgiks on eemaldada tehnilised ning juriidilised barjäärid, mis tõkestavad riikidevahelisi makseid eurotsoonis. Uue süsteemi käivitudes on rahvusvahelisel firmal võimalik teha kõik oma eurodes olevad otsekorraldused ja krediidimaksed ühe panga kaudu, hoides kokku kulusid infrastruktuurile ja kontorile ning avaldades pankadele survet teenustasude alandamiseks. Tarvitusele võetavad abinõud võimaldavad ka väikese ning keskmise suurusega firmadel oma rahvusvahelisi makseid lihtsamalt teostada.

Uus süsteem püütakse juurutada nii, et kogu eurotsoon oleks hiljemalt 2010. aastaks muutunud ühiseks maksetsooniks.

Hetkel kuum