2. oktoober 2005 kell 22:00

Plastist õhukanalitega ventilatsioon on lihtne ja kergekaaluline

Eluaseme puhas õhk on iga kodurajaja enesestmõistetav soov, mille elluviimine algab projektist. Korralik ventilatsiooniprojekt võtab muude asjaolude kõrval arvesse ka pereliikmete erivajadusi nagu astma või allergia.

Hästi toimiv ventilatsioon on vaikne, energiasäästlik ning seda on kerge hoida puhtana. Süsteemi oluline osa ? õhukanalid ? peab olema hügieenilisest materjalist, korrektselt paigaldatud ning piisavalt isoleeritud.

Plastist õhukanal on alternatiiviks metalltorustikele, sest siiani on olnud üldlevinud materjalideks õhukanalite tootmisel metallid. Olles kasutusel juba aastakümneid, on metallist ventilatsioonitorustikud levinud nii suurehitustel kui ka eramajades.

Metalltorustike tootmise tehnoloogiast ning materjali omadustest tingitud eripärad on suunanud arengu plastide suunas, leidmaks siledama siseseinaga, kergekaalulist ja lihtsalt töödeldavat süsteemi.

Just neid omadusi on silmas peetud, luues uusi plastikust tootesarju, mis on mõeldud kasutamiseks eelkõige eramutes, ridaelamuboksides, korterites, ehk teisiti öeldes ? ühe tuletõkketsooni piires.

Meelde tuleks jätta aga ka see, et mitte iga plasttoru ei sobi ventilatsiooniks. Õhukanalite puhul on eriti oluline, et kasutatav materjal oleks inimesele ohutu, ei lõhnaks ega korrodeeruks. Seepärast kasutatakse materjalina toiduainetööstuses levinud polüpropeeni, mis on kaalult kerge ja lihtsalt lõigatav. Plastist õhukanalid on sinist värvi ja kasutatavad temperatuurivahemikus ?50?+85 °C, lühiajaliselt ka +100 °C. Siiski ei soovitata torustikku paigaldada madalamale temperatuurile kui ?15 °C.

Kanalisatsioonitorude kasutamine õhukanalitena ei ole lubatud, kuna materjal on enamasti teistsugune, isegi kui tegemist on polüpropeeniga. Samuti puudub kanalisatsioonitorudel õhukanalite puhul nõutav antistaatiline sisekiht. Plastikust ventilatsioonitorustik tagab puhta sisekliima ka astma- ja allergiahaigetele.

Perekondades, kus mõnel liikmetest on astma- või allergiaprobleemid, on ventilatsiooni kaudu siseneva õhu puhtusel eriline roll. Selline olukord seab kogu ventilatsioonisüsteemile kõrgendatud nõuded. Õhukanalite puhtus peab olema tagatud alates osade tootmisest kuni ventilatsioonisüsteemi käivitamiseni.

Näiteks Uponor Venti tootesari on loodud koostöös Soome astma- ja allergialiiduga ja omab ka Eesti Allergialiidu heakskiitu.

Nii kanalid kui ka liitmikud pakendatakse ühekaupa. Pakendid eemaldatakse montaa?ikohal vahetult enne paigaldust ning lõpetamata kanalistik suletakse korkidega vältimaks tolmu sattumist süsteemi. Et takistada tolmu kogunemist õhukanalitesse, on torude sisepind kaetud antistaatilise kihiga.

Tootmistehnoloogiast tulenevalt puuduvad plastist õhukanalitel metallkanalitele tüüpilised valtsääred ning õhukanalid ja ühendusosad vastavad puhtusklassi M1 nõuetele.

Plastist õhukanali paigaldamine on lihtne. Tänu väiksemale kaalule ning lihtsale lõigatavusele ei ole torustiku paigaldamine jõukohane mitte ainult spetsialistile, vaid ka iseehitajale. Kanalid ühenduvad liitmikega lihtsalt, ilma abivahendeid kasutamata. Vajadusel saab kanaleid lõigata tavalise käsisaega. Erinevalt metallist kanalitest ei teki plasti lõikamisel süttimisohtu. Ühenduste täiendav neetimine või teipimine ei ole vajalik. Võrreldes metallkanalitega on paigaldus kiirem ning väiksema töömahukusega.

Loomulikult on eramuehitajale oluline lai tootevalik. Nii pakutaksegi eramu õhukanali rajamiseks ümara ristlõikega plastist õhukanaleid läbimõõtudega 100, 125 ja 160 mm, liitmikke, plastist sissepuhke- ja väljatõmbeplafoone ning vahtplastist iseliimuvaid aurutõkke läbiviike.

Tootevalikusse kuuluvad ka plastist välisrestid, mis on varustatud putukavõrguga.

Vaata lisaks www.uponor.ee

Autor: Aivar Sigur

Hetkel kuum