Eesti ettevõtete tööjõukulud tõusid ELis Läti järel aastaga kõige enam ehk üle kümnendiku.
Ametiühingute hinnangul tuleneb see eelkõige keskmise palga tõusust ja ümbrikupalga osatähtsuse vähenemisest, kirjutab Postimees.
Eurostati värske uuring selgitas, et seni töötaja pealt enim kokku hoidnud Eesti tööandja kulutused kasvasid 2005. aasta kevadel 10,4 protsenti võrreldes 2004. aasta sama ajaga.
Veelgi suurem oli tööjõukulude kasv tööstuses, kus Eesti ettevõtja kulutas 12,4 protsenti enam kui mullu.
Artikkel jätkub pärast reklaami
ELi riikidest kasvasid tööjõukulud aasta lõikes veel rohkem vaid Lätis, kus kasvuprotsent oli üle 14.
Teistes ELi riikides, sealhulgas Ida-Euroopas nii suuri muutusi tööjõukuludes ei toimunud. Poolas oli kasvuprotsent ainult 1,8.
Eesti Ametiühingute Keskliidu juht Harri Taliga ütles, et tööjõukulude kasvu peamiseks põhjuseks Eestis on keskmise palga kasv, mis tegi aastaga päris suure hüppe.
«Eriti kiiresti kasvas palk just hotellides-restoranides ja ehitussektoris,» rääkis Taliga, kelle sõnul vähenes neis valdkondades ümbrikupalkade osakaal. Seetõttu muutus üks osa varjatud kuludest lihtsalt nähtavaks ja kajastub nüüd ametlikult kuludes.
Kolmandaks mõjutas Taliga hinnangul tööjõukulude suhteliselt suurt kasvu tööhõive suurenemine. «Muus mõttes ei ole küll tööandjad töötajate peale rohkem kulutama hakanud,» lisas ametiühingujuht.
Eesti ettevõtete esindajad kinnitavad aga ka tööandjate muude kulude suurenemist.
Elioni personalidirektori Irene Metsise sõnul on Eesti tööandja aru saanud, et tipptasemel spetsialistid on need, kes tagavad head äritulemused.
«Tipptasemel töötajate hoidmiseks tuleb nendesse ka rohkem panustada, mis ei tähenda küll alati töötasu tõstmist, kuid kuludega on need ühel või teisel kujul seotud,» rõhutas ta.