17. oktoober 2005 kell 22:00

Moskva IT-messil troonis Linux

Pea 300 eksponenti esitlesid viie päeva jooksul oma lahendusi 70 000 külastajale. Valdkonnad hõlmasid kõike alates IT turvalisusest keerukate äriprotsesside automaatjuhtimissüsteemideni.

Kuna messi fookus oli tarkvaralahendustel, ei olnud praktiliselt mitte ühtegi stendi, kus oleks lihtsalt riistvara näidatud. Enamik rahvusvahelisi kaubamärke nagu Microsoft, Oracle, Novell, SAP olid esindatud otse või maaletoojate-edasimüüjate vahendusel.

Minu erihuvi on majandus- ja kliendihaldussüsteemid. Rõõmuga tõdesin, et Vene kohalikud tegijad konkureerivad edukalt rahvusvaheliste suurfirmadega. Sellele aitab kaasa Vene maksuarvestus ? aruanded on piisavalt keerukaks aetud ja reegleid muudetakse tihti, nii et sidemed vastavate ametiasutustega on reaalseks konkurentsieeliseks.

Heaks näiteks on Vene suurima kasutajatearvuga majandustarkvara tootja 1C, kes on end turul kehtestanud sedavõrd, et isegi siis, kui firmas on kasutusel mõni tuntud rahvusvaheline majandustarkvara pakett nagu Microsoft Dynamics NAV (endine Navision) või SAP, teeb raamatupidaja oma aruanded ikka 1C abil.

Rahalises mõttes riisuvad koore siiski tuntud tegijad SAP ja Oracle, kuna Vene hiidettevõtted peavad prestii?seks omada samu süsteeme, nagu lääne suurfirmades. Uuringufirma IDC 2004. aasta andmeil on SAP arvel 41% ja Oracle 23% Vene ERP-turu (ettevõtete ressursiplaneerimise tarkvara) käibest. Turu kogumaht on 194 mln dollarit ehk 2,5 mld kr.

Vene firmadest suurima, Galaktika edu saladus paistab olevat lihtsalt lääne ERP-tegijate saavutuste kordamises ning kodumaises pakendamises ja hinnastamises.

IDC ennustuste kohaselt kasvab lähema viie aasta jooksul Venemaa ERP-turg veerandi võrra aastas, mis on kordades kiirem kasvutempo võrreldes stabiilsuse saavutanud Euroopa ja Põhja-Ameerika vastava sektori kasvutempoga.

Softool 2005 näitusel oli jõuliselt esil ka Linuxil põhinevate lahenduste plokk, mida võib interpreteerida kui selget trendi minna Microsoft Windowsi lahendustelt madalama omamiskuluga süsteemidele.

Linuxi lahenduste skaala ulatus kontoripakettidest majandustarkvaralahendusteni ning spetsiifiliste vertikaalrakendusteni. Linuxi populaarsuse kasvu näitena tõi Vene suurima Linuxi-teemalisi internetilehekülgi haldava Linuxcenteri juht Pavel Frolov nende kodulehekülgede neli miljonit püsikülastajat. Arvestades Vene traditsiooniliselt tugevat programmeerimisoskust ja piisavat ressurssi, on oodata venelaste järjest suuremat panust vabavara ja Linuxi maailmas.

Vene programmeerimistasemest andsid hea pildi tööstusautomaatika juhtimislahendused, kõnekeskuste lahendused, muljet avaldavad dokumendihaldus- ja arhiveerimissüsteemid ning hulk stende, kus esil mõni teaduslik instituut oma tavainimesele kohati käsitamatute teemadega (näiteks kaoseteoorial tuginev juhtimislahendus). Nii mõnigi videolõik või presentatsioon meenutas kangesti mõnda viimaste aastate populaarset ulmefilmi, kus tegelased toimetavad virtuaalmaailmas.

Autor: Margus Tammeraja

Hetkel kuum