Romet Kreek • 20. oktoober 2005 kell 22:00

Kuidas toorainest kasu lõigata?

Minuni jõudis eile maailma suurima kaevanduskompanii BHP Billitoni uudis, kus Austraalia ettevõte prognoosis tuleval aastal toor­ainehindade jäämist rekordilähedasteks.

Mida siis kujutab endast BHP Billiton? Ühes kuues on suur alumiiniumi, vase, nikli, plii, tsingi, rauamaagi, mangaani, titaani, hõbeda, uraani, nafta, maagaasi, söe ja teemandi tootja.

See, kas toorainehinnad on rekordkõrgel, on väga vaieldav. BHP Billitoni ühe juhatuse liikme septembri lõpus investeerimiskonverentsi ettekande slaididel on väga mõtlemapanev graafik. Graafikul on toodud ära USA toorainehinna­indeks, mida on korrigeeritud USA inflatsiooniga (tarbijahinnaindeksiga). Tooraine pole inflatsiooniga korrigeeritult olnud 200 aasta jooksul kunagi odavam kui mõned aastaid tagasi ja sealt edasi on tõus olnud vaevumärgatav. Siit võib leida väga konkreetse põhjuse, miks meile näivad toorainehinnad nii kõrged ? maailmas on viimase kahesaja, eriti aga viimasel veerandsaja aastaga liiga palju raha juurde trükitud. Liigsest rahapakkumisest tingitud tooraine nõudluse kasv ei tekita aga juurde kaevandusi. Kui nii võtta, pole toorainehinnad kõrged. Kui usaldada ettevõtte juhi lähiaja prognoosi, saaks läbi selle ettevõtte aktsia kaudselt osta väga mitmeid kaevandatavaid tooraineid ning osaleda nende hinnatõusus.

Ettevõtte hinna ja kasumi suhe on 13,7 ning tuleva aasta prognoositud kasumi alusel 9,7. Minu jaoks on see esialgse uurimise põhjal odav.

Lisaks Austraalia ja Londoni börsidele on võimalus nende aktsiatega tehingute tegemiseks ka Frankfurdis, Zürichis ja New Yorgis.

Hetkel kuum