Villy Paimets • 20. oktoober 2005 kell 22:00

Valitsus läks aktsiisiga ühekordsele trikile

Aktsiisikasvu edasilükkamise põhjenduseks toodi muu seas välja ka asjaolu, et muidu kiireneks inflatsioon. ?Muudatuse eesmärk on vältida inflatsiooni kiirenemist 2006. aasta esimesel poolaastal, mis võib seada ohtu Maastrichti konvergentsikriteeriumide täitmise ja euro kasutuselevõtu,? oli kirjas valitsuse istungilt saadetud teates.

Samas kinnitas peaminister alles nädal tagasi, et Eesti ei kavatse inflatsioonikriteeriumi täitmiseks ühekordseid trikke teha. ?Me ei ole valmis minema ühekordsete trikkide peale, mis võiks kaasa tuua inflatsioonitaseme alanemise sellisel määral, et see jääks kehtestatud piiridesse,? rõhutas Ansip 13. oktoobri Äripäevas.

Eile ütles peaminister, et see ei olegi trikitamine. ?Seda ma ei pea trikitamiseks, see on aktsepteeritav ja täna me otsustasime sellise ettepaneku Riigikogule teha,? sõnas Ansip, kelle arvates oleks trikitamine näiteks käibemaksu korraks alandamine ja siis uuesti tõstmine.

Ka rahandusminister Aivar Sõerd ütles, et kindlasti ei saa alkoholiaktsiisi tõusu edasilükkamist nimetada trikitamiseks: valitsus suhtub igasse oma otsuse mõjusse äärmiselt tõsiselt ning arvestab riigi erinevate eesmärkidega, sealhulgas meie sihiga ühineda eurotsooniga. ?Aktsiisitõusu edasilükkamine ei kahjusta kellegi huve ning on ettevõtjate-maksumaksjatega läbi arutatud,? ütles Sõerd.

Tubakaaktsiis kasvab eile heakskiidetud ja Riigikokku saadetud seadusemuudatusega järgmisel aastal 2007. aastaks kavandatud tasemeni. Kui praegu moodustab ühe suitsupaki hinnast aktsiis 26 protsenti pluss 5,5 krooni, siis tuleval aastal läheb igalt pakilt riigile juba 28 protsenti pluss 7.20.

Aktsiisimäära tõstmine aitab valitsuse teatel kaasa sigarettide tarbimise vähenemisele.

Järgmise aasta 1. juulist hakkavad kõik üle 22% alkoholisisaldusega ja vähemalt 200milliliitrised pudelid kandma maksumärki, mille eesmärk on vähendada salaalkoholi turgu.

Hetkel kuum