3. november 2005 kell 22:00

Maalikunstnike muljetavaldavad enesekujutised Tartus

?Selle arusaadava ja vaatajasõbraliku teema peale tulime ühe arutluse käigus,? sõnab Eesti Maalikunstnike Liidu esimees Erki Kasemets.

Tartu Kunstimajas on eksponeeritud kõik kohale toodud 49 maali aastatest 1964?2005.

Kõige vanem on Sigrid Uiga autoportree aastast 1964. Leili Muuga ?Vana peegel? pärineb aastast 1974, Ilmar Kruusamäe jäädvustus ?Lõpetanu? 1982. aastast, Kaido Ole oma 1990. aastast. Suurem osa autoportreid on valminud viimastel aastatel, värskeimad vahetult enne näitust.

Sõltumata maali teostamise ajast, kannavad need endas midagi erilist, mida ongi raske sõnadesse panna, neid pilte lihtsalt peab ise nägema.

Meeldejäävate teostega astuvad üles Evald Okas, Nikolai Korma?ov, Malle Leis, Mari Roosvalt, Lola Liivat, Tiiu Pallo?Vaik, Marju Bormeister, Jüri Arrak, Uno Roosvalt, Sirja-Liisa Vahtra, Andrus Rõuk.

Näituse kujundaja Kreg A-Kristring on väga head tööd teinud. Tundub, et seintele riputatud teosed asuvad kohe ?suhtlema? külastajatega, nende omavahelised vestlused on samuti aimatavad.

Autoportreede tõlgendusedki on erinevad ? siin on ?traditsioonilisi? teoseid ja on pilte, kus autor pole enesedefineerimisel ja mina-kujutamisel saanud hakkama ilma kellegi ?teiseta?.

Samuti moodustab eraldi tiiva lähtumine fotolikust, objektiivselt fikseeritud algest, mille väljendusskaala ka selles kitsamas segmendis on ikkagi üsna ulatuslik.

?Kokku on saanud ainulaadne kollektsioon, ühekordne projekt,? nendib Kasemets.

Maailma kunstiajaloo varaseimad endakujutised on säilinud 8.?9. sajandi itaalia miniatuuridelt ja reljeefidelt. Iseseisvaks ?anriks arenes autoportree 15.?16. sajandil ja esmaviljelejaks peetakse Albrecht Dürerit (1471?1528).

Tuntud on Rembrandti, V. van Goghi ja paljude teiste autoportreed: Eesti kunstilukku on läinud Köleri, Laikmaa, Adamson?Eriku pildid iseendast.

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum