Raplamaa veterinaaramet kaalub OÜ Kelko lihaveiste äravõtmist, sest ettevõte pole reageerinud hoiatustele loomade halva kohtlemise kohta, kirjutab Nädaline
Inglastest ja iirlastest omanikele kuuluvale Kelkole esitati eelmine nädal nõue selle nädala lõpuks veistele normaalsed tingimused luua.
Eilsel kontrollkäigul aga Kuusikul ja Kodilas, kus firma karja peab, selgus, et asi pole veel kaugeltki korras ja võimalik on Kelko suhtes järjekordse väärteomenetluse algatamine.
Raplamaa veterinaarkeskuse juhataja Aavo Lumi ütles, et kui ettekirjutusi ikkagi ei täideta, tuleb kaaluda loomade äravõtmist. Sellest on ta rääkinud juba ka Rapla valla juhtidega.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kelko vastu on antud teemal korduvalt algatatud väärteomenetlusi ja firmat trahvitud, ent olukord pole suurt paremaks läinud. Trahvisumma ulatub juba ligi 30 000 kroonini, aga kõiki trahve pole firma seni ära maksnud ja neid peab välja nõudma kohtutäituri kaudu.
Ilmade külmenedes pole lumes tammuvatel loomadel piisavalt sööta ega kõigil neil võimalust varju alla minna. Jätkuvalt on veised tarandikest läbi murdnud ja liiklusohtlikke olukordi tekitanud.
Sellel nädalavahetusel avastas Sikeldi lähedal suvekodu pidav Kodila elanik, et üks veis oli tema krundi kanalisatsioonikaevu kukkunud.
Kelko omanikke Eestis suhtlemisel vahendav tõlk Eve mainis, et probleem on Kelkol oma farmitöötajatega, kes alati tööd korralikult ei tee.
'Olen juures olnud omanike ja töötajate kokkusaamistel, kus töötajaid on instrueeritud, kuidas loomadega tuleb ümber käia. Mõni on ka lahti lastud, aga samas uuesti tööle võetud, sest tööjõudu ju pole võtta,' selgitas ta.
Maaülikooli loomatervise ja keskkonna osakonna juhataja dotsent Andres Aland kommenteeris, et erinevate allikate andmetel taluvad veised talvekülma miinus viis kuni miinus kümme kraadi, isegi kuni miinus 15 kraadi vaid sel juhul, kui neil on pidevalt võimalus varju alla minna, loomad on normaalses toitumuses, piisavalt söödaga varustatud ning nad saavad vabalt juua