Ülo Toomsalu • 6. detsember 2005 kell 5:57

PM: Tervisekaitse hindas laste lõunad liiga lahjaks

Rohkem kui pooled koolid ja lasteaiad Tallinnas ja Harjumaal pakuvad lastele toitu, mis ei vasta nõuetele.

Tallinna tervisekaitsetalituse töötajad uurisid märtsist oktoobrini Tallinna ja Harjumaa lasteasutuste menüüsid, lastele sobivate toiduainete kasutamist ja toiduohutuse tagamist. Terviseinspektorid uurisid laboris 47 lasteaia ja 16 kooli köögist võetud toiduproovide valkude, süsivesikute ja rasvade sisaldust ning toidu energiaväärtust, kirjutab Postimees.

«Tulemus oli ehmatav,» nentis Tallinna tervisekaitsetalituse Harjumaa osakonna juhataja Kai Raska. «Kõigist uuritud proovidest ei vastanud nõuetele 58 protsenti ehk üle poole lastele pakutavast toidust oli sotsiaalministri määruses soovitatud normidest kesisema toiteväärtusega.»

Vajalikust kalori- ja toiteainetevaesemat lõunat pakkus 47 kontrollitud lasteaiast 33 ning 16 koolist seitse. Ühes Tallinna lasteaias sisaldas lõunasöök vaid kolmandiku nõutud kaloritest.

«Paljudele lastele on koolis või lasteaias pakutav toit samas päeva ainukeseks täisväärtuslikuks toiduks,» märkis Raska. «Kui sealt ka ei saa korralikku sööki, on asi ikka väga kahetsusväärne.»

Tervisekaitseameti mustast nimekirjast leiab ka eliitkoolide hulka kuuluva Prantsuse lütseumi. Direktor Lauri Leesi sõnul on neil olukord toitlustamisega praeguseks ajaks juba radikaalselt paranenud.

Hetkel kuum