8. detsember 2005 kell 22:00

Kodumasinat ostes uuri selle garantiitingimusi

Veel vähem omatakse ettekujutust selle protseduuri hinnast ja keerukusest. Kodumasinale antud garantiiperiood sõltub masina funktsionaalsusest ja tootjafirmast. Võlaõigusseaduse järgi on pretensioonide esitamiseks aega kaks aastat ja enamasti nii kaua garantii ka kehtib.

Tuntumad firmad pakuvad kõikidele seadmetele tavaliselt kaheaastast garantiid. Üksikute seadmete garantii võib olla lühem, nt pesumasinate garantii võib olla poolest aastast kuni kahe aastani.

Kui pakutav garantii on pikem, tasub järele uurida, kas see puudutab pesumasinat tervikuna või ainult mõnda selle osa. Pesumasinat tavaliselt välja ei vahetata, küll aga pakutakse suuremate tööde korral asendustehnika rentimise võimalust, tasu selle eest kuni 300 kr. Asendusmasinat on võimalik tellida ka elektripliidi remondi ajaks, külmkappidele selline võimalus ei laiene.

Kodumasinate tootjatel on õigus määrata seadmetele omapoolsed tingimused, näiteks Boschil on tingimus, et kahe kuu jooksul pärast toote nõuetele mittevastavuse või toote puuduste avastamist tuleb sellest teatada, vastasel korral kaotate õiguse asendustootele või raha tagastamisele.

Whirlpool vahetab sama probleemi korral defektsed tooteosad tasuta ümber, vastavalt kehtivatele seadustele ja garantiitingimustele.

UPO seadmete garantii on kaks aastat, mis lüheneb kuue kuu peale, kui toodet kasutada ettevõttes või asutuses. UPO nõuab lisaks ostut?ekile toote hoolduskaardi esitamist.

Snaige annab oma külmikutele garantii vastavalt toote klassile. Kõikidele A-klassi külmikutele kehtib garantii 5 aastat kompressorile ja külmutusagregaadile. B-klassi külmikute korral vastavalt kaks aastat.

Pole mõtet osta 30 või 40 funktsiooniga kodumasinat, kui reaalselt kasutame igapäevaselt kuni viis funktsiooni.

Eelistada võiks tuntud firmade seadmeid, sest neile on lihtsam remondimeest leida ja varuosi ei pea kaua ootama.

Juba toote soetamisel tasub tähelepanu pöörata garantiiajale ja nõuetele, et ühel halval päeval ei peaks tõdema, et garantii on kehtiv vaid ostudokumendi ettenäitamisel.

Garantii alla ei kuulu normaalsest kulumisest tingitud vead (kriimustused), kergestikuluvad osad (plastosad) ning seadme puhastamine ja hooldamine. Ise kodus remondimeest mängida ei tasu, sest see lõpetab ­automaatselt garantii.

Odavamate masinate puhul võib selle töö ette võtta, sest eseme garantiiremonti toimetamine võib rohkem maksma minna kui uue seadme ostmine. Alati tuleb arvestada kõikide ohutusnõuetega.

Autor: Aili Mitt

Hetkel kuum