Ülo Toomsalu • 12. detsember 2005 kell 5:36

EPL: Korteri või elamu kinnistamiseks on aega vaid märtsi alguseni

Valitsus otsustas mitte pikendada vallasasjadena registreeritud ehitiste tsiviilkäibe tähtaega.

Valitsus jäi kindlaks: 1. märtsist ei saa korterit ega elamut vallasasjana müüa, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ehitisregistris on kinnistamata ehitisi veel 282 000, tegelikult võib neid olla ka kümme korda vähem ehk 10 000?20 000 ringis, kuna registris pole välistatud ühe objekti kajastamine mitmel aadressil.

Asjaõiguse rakendamise seaduse kohaselt ei saa järgmise aasta 1. märtsist kinnistamata korterit, elamut ega majaosa notari juures müüa, laenu katteks pantida ega nendega muid tehinguid teha.

Pärast nimetatud tähtaega oma vallasasjana arvel olevat ehitist müüa või pantida sooviv omanik peab esmalt hoolitsema ehitisealuse maa kinnistamise eest ja alles seejärel saab ta sellega sooritada notariaalset tehingut. Oma korteri või elamu vallasasjana müümine tähendab aga suurt riski, kuna tehing pole õiguslik.

Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõunik Kaupo Paal selgitas, et tekkinud kinnistusraamatuga paralleelne vallasasjadest ehitiste tsiviilkäive nõrgestab olulisel määral kinnisasjade tsiviilkäibe kindlust. Jutt on ehitisregistrist, mille andmebaas pole usaldusväärne ja võimaldab ühte eri aadressidega ehitist mitu korda müüa.

Hetkel kuum