• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Oliver Peegi väidetav illegaalne tulu kerkis üle kolme korra

  Novembri alguses USA väärtpaberijärelevalve komisjoni (SEC) poolt kohtule esitatud süüdistuses kinnitas SECi uurija John S. Rymas, et pressiteadetega seotult on LHV turustrateeg Oliver Peek teeninud vähemalt 600 000 dollarit (7,8 mln krooni) ebaseaduslikku tulu. Rymas esitas aga eelmisel nädalal kohtule täiendavad andmed, mille järgi võib Peegi ebaseaduslikult teenitud tulu ulatuda 1,9 mln dollarini ehk ligi 25 mln kroonini.
  Rymas tugines enda sõnul internetipõhiselt maaklerifirmalt Cyber Trade saadud täiendavatele andmetele, mille järgi tegi Peek oma kontol veel vähemasti kaks suuremahulist tehingut, mis mõlemad olid seotud ettevõtete pressiteadete avaldamisega.
  Tehingute kirjelduse järgi ostis Peek 13. oktoobril 65 000 Vintage Petroleum Inc-i aktsiat hinnaga 38,33 dollarit aktsia, samal päeval avaldas ettevõte Business Wire süsteemi kaudu pressiteate, mille järgi on firmale tehtud ülesostupakkumine. Aktsia hind tõusis ligi 50 dollarile ning Peek müüs järgmisel päeval aktsiad hinnaga 49,76 dollarit, teenides tehingult puhastulu 740 000 dollarit ehk 9,6 mln krooni.
  Teise suurema tehinguna on kirjeldatud York International Corp.-i aktsiaostu. Peek ostis 24. augustil 35 000 aktsiat hinnaga 41,96 dollarit tükk. Samal päeval avaldas ettevõte pressiteate, et firmale on tehtud ülesostupakkumine. Aktsia hind tõusis ja Peek müüs aktsiad hinnaga 55,12, teenides puhastulu 460 000 dollarit ehk ligi 6 mln krooni. Samas möönab SECi uurija Rymas, et selle tehingu puhul ei avaldatud pressiteade Business Wire süsteemi vahendusel.
  31. oktoobri seisuga külmutas SEC süüdistuse esitamisel Peegi Cyber Trade?i kontol 2,2 mln dollarit. Peegi advokaadid soovisid eelmisel neljapäeval, et kohus laseks osa külmutatud varast vabaks, sest arvestades väidetavat kahju 600 000 dollarit on 2,2 mln dollari kinnihoidmine ebaõiglane. Kohus lükkas Peegi advokaatide taotluse tagasi.
  Rymas kinnitas ka oma aruandes, et Vintage Petroelum Inc-i aktsiatega tehti samalaadseid tehinguid ka Kristjan Lepikule kuuluval kontol ning kahel LHV nime all märgitud kontol. Kõik kahtlusalused kontod, st kolm LHV nime all märgitud ja Kristjan Lepiku kontod tegid Peegiga samalaadseid tehinguid York International Corp.-i aktsiaga. Üks kolmest süüdistuse all olevast LHV kontost kuulub Rain Lõhmusele.
  USA väärtpaberijärelevalve komisjon (SEC) kahtlustab, et Oliver Peek kasutas illegaalse tulu teenimiseks lisaks Business Wirele ka teise pressiteadete avaldaja süsteemi.
  New Yorgi kohtule esitas eelmisel nädalal deklaratsiooni ja asitõendeid Kimberly V. Miller firmast PR Newswire Association LLC. Asitõendina on esitatud kohtule Oliver Peegi ja firma vaheline meilivahetus, mille järgi oli LHV ka selle firma klient.
  Lisaks on kohtule esitanud omapoolse deklaratsiooni Mark Wehrmeister, kes on Business Wire asepresident. Ta kirjeldas, millistele andmetele Oliver Peek ettevõtte süsteemis ligi pääses.
  Wehrmeisteri sõnul oli LHV poolt registreeritud kasutajateks Oliver Peek 2004. aasta suvest, kui LHV hakkas firma kliendiks, ning alates 2005. aasta juunist ka Rene Ilves. Nemad olid ka need, kellel oli õigus Business Wire süsteemi kaudu avaldada LHV pressiteateid.
  Wehrmeister tõi LHV kasutajate süsteemikasutamise tavadest näiteks 27.?28. oktoobri, mil LHV kasutajad logisid süsteemi sisse mitu korda päevas. Samuti kinnitas ta, et LHV töötajad kasutasid veebilehe aadressi, muutes illegaalselt ligipääsu firma klientide pressiteadete lehekülgede vaatamiseks. Business Wire kinnitusel tegid kasutajad seda süsteemselt ja organiseeritult.
  Nii pääsesid LHV kliendiligipääsu kasutajad ligi muu hulgas järgmisele andmetele: pressiteate avaldamise kinnituse number, tellimuse tüüp (kas tegemist on pressiteatega), millist levikut soovib tellija teatele (kas levitada üleriigiliselt või regionaalselt), teate avaldamise aeg (kas avaldada kohe või kindlal kliendi poolt etteteatatud ajal), teate faili nimi, kliendi number, kliendi logo, kliendi instruktsioonid Business Wire toimetajatele, nimekiri teate lisadest (nt foto, video, audio jne), link kliendi veebiküljele.
  LHV kasutajad ei pääsenud ligi teadete pealkirjadele ja sisule, kinnitas Wehrmeister. Tema sõnul ei peegeldanud enamiku teadete failinimed teate sisu, ent mõned failinimed andsid sisust siiski aimu. Wehrmeister tõi näite ka mõnedest failinimedest: SALIX_and_INKINE_MERGER_BAS_6_20_05.doc; SPPF_Sale_PR_05.02.05.doc; BEI_Receives_New_Merger_Proposal_08_19_05.doc jt.
  Business Wire esindaja kinnitas kohtule, et SECi poolt esitatud tehingute kirjelduste järgi pääsesid LHV kasutajad mitmel puhul ligi tehingutega seotud pressiteadete informatsioonile.
  Wehrmeister lisas, et Busi­ness Wire algatas juhtumi põhjal ka ettevõttesisese uurimise ning tänaseks on nn turvaauk ehk kliendi ligipääs teiste ettevõtete teateid puudutavale informatsioonile suletud.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Henry Auväärt: kes jääb praegusajal töötuks?
Hiljutine tööandjate küsitlus viitab, et värbamisrallile lähikuudel veel pidurit ei tõmmata, kirjutab CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.
Hiljutine tööandjate küsitlus viitab, et värbamisrallile lähikuudel veel pidurit ei tõmmata, kirjutab CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.
Hiina telefonitootja avab elektriautode tehase
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Raamatupidamisbüroode TOP 2: uisuta sinna, kus litter saab olema, mitte sinna, kus ta oli
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
Kolmanda kvartali palgakasv oli viimaste aastate suurimaid
Keskmine kuupalk kasvas kolmandas kvartalis 7,8% ja ulatus 1553 euroni, palgarallit vedas lausa 15% palgatõusuga infotehnoloogia sektor, kus keskmine palk rühib kindlalt 3000 euro piiri suunas.
Keskmine kuupalk kasvas kolmandas kvartalis 7,8% ja ulatus 1553 euroni, palgarallit vedas lausa 15% palgatõusuga infotehnoloogia sektor, kus keskmine palk rühib kindlalt 3000 euro piiri suunas.