12. detsember 2005 kell 22:00

Tartu betoonifirma kavatseb lisaks Lätile ka Leetu laieneda

?Ütleme, et Leedu tänane turuseis võimaldaks sinna minna küll,? ütles ASi Tartu Maja Betoontooted juht Vallot Mangus ning lisas, et praegu on kaks varianti, kuidas laieneda: esimene oleks kohaliku tehase ost ning teine oma tehase ehitamine. ?Ühe tehasega peame läbirääkimisi,? selgitas Mangus.

Valiku tegemine sõltub tema sõnul eelkõige sellest, kuidas läbirääkimised lähevad ning milliseks turuseis Leedus kujuneb.

Ka asukoha osas on plaanid peetud. Tehas, mille ostmist Tartu Maja Betoontooted vaeb, asub Ukmerge linnas, kui otsustatakse ikkagi oma hall ehitada, peaks see tulema aga Vilniuse lähistele, rääkis Mangus. ?Põhiturg oleks Vilnius, Kaunas ja Klaipeda,? lisas ta.

Mangus ei osanud täpselt öelda, kui palju uude riiki minek maksma võiks minna, kuid sõnas, et Lätis läks kahe liini avamine maksma umbes 100 miljonit krooni, seega võiks Leedus neli liini kaks korda nii palju maksta. ?Võib-olla vähem kui 200 miljonit, sõltub maa- ja ehitushinnast,? täpsustas Mangus. Toorainet Leedusse Eestist vedama ei hakata, tsement, killustik, liiv ja muu vajalik saadakse koha pealt.

Lisaks Leedu plaanidele kavatsetakse laiendada ka Läti tehast, kuid millal, kuidas ja kui suure summa eest, ei osanud Mangus veel öelda. ?Koht sai sellisena valitud, et on võimalik laieneda. Millal see toimub, sõltub aga turu arengust,? sõnas ta, lisades, et kindel soov on laiendus Läti vahenditega ära teha. Läti tehase kasumlikkus peaks seda võimaldama, vajadusel tuleb lisaks võtta pangalaenu.

E-Betoonelemendi juhi Jaan Valbeti sõnul on tervitatav, et konkurent välismaale läheb, seal uute tulijate jaoks ruumi jätkub. ?Sealne tase on tunduvalt madalam kui Eestis,? rääkis ta ning lisas, et kui koduturul on neli suuremat tegijat, siis Leedus ainult üks.

Siiski hoiatas Valbet, et praegu pole Leedu turule minekuks parim aeg, sest puudus on toorainest, eelkõige tsemendist. ?Toorainega on probleeme nii Lätis kui ka Leedus, eriti tsemendiga, seal tõstetakse hinda iga natukese aja tagant,? täpsustas ta. Küll aga on tegemist kasvava turuga, eriti elamuehituses ja kaubanduskeskuste poole pealt.

AS Tartu Maja Betoontooted alustas tegevust 1961. aastal, tänaseks on ettevõte keskendunud betoonelementide tootmisele. 5,7 hektari suuruse tootmiskompleksi võimsuseks on 70 000 m³ betoontooteid aastas. Ettevõte annab tööd umbes 200 inimesele ning enamusosalus kuulub kolmele Eesti suuremale ehitusettevõttele ? Merkole, YIT-le ja Skanskale.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum