18. detsember 2005 kell 22:00

Tallinki väikeomanikud alustasid aktsiatest kahjumi väljavõtmisega

Hansabank Marketsi maakleri Romet Tepperi sõnul olid investorid varem kindlad, et Tallinki aktsia alla IPO hinna ei kuku ? kui ta mõned sendid allpool kauples, siis nähti seal ostuvõimalust. ?Täna oli müüjate seas juba erainvestoreid, kes kasutavad stop-loss?i ? panevad kahjumiga tehingu kinni ja lahkuvad turult.?

?Paljud on pettunud selles, mis toimub,? tunnistas Suprema aktsiaturgude osakonna juhataja Sten Sumberg. ?Võib arvata, et täna (reedel ? toim.) on jaeinvestorid juba kergelt paanikas.? Samas avaldas ta lootust, et mingil hetkel saavad ka müüjad otsa, küsimus on, millal.

Enne börsiletulekut pakuti IPOs osalemise võimalust institutsionaalsetele investoritele, kes Tallinki aktsiaid juba omasid. Ehk siis neile anti võimalus IPO käigus aktsiad maha müüa. Mõned tundsid tõesti müügi vastu huvi, näiteks Danske Capital. Mõned mitte. Kui aga aktsia börsile tuli, ilmnes, et osa suurinvestoreid oli oma müügihuvi IPO ajal varjanud.

?Arvan, et praegused müüjad on just need aktsionärid,? lausus Sumberg. ?Eeldan, et nende jaoks oli küsimus algselt hinnas või tehingukuludes. Kui see tõesti nii on, siis soliidseks ma sellist käitumist ei pea.?

Tõsised müügihuvilised oleks tema sõnul pidanud IPOs osalema, kui neile võimalust pakuti. ?Ju nad mõtlesid, et on kavalad ? las teised müüvad ja siis tuleme meie ja müüme kohe börsil,? ütles Sumberg.

?Eriti häiriv on see, et nad ei müünud ainult esimese tõusu peal, vaid ka hiljem. See on olnud palju destruktiivsem aktsia hinna suhtes,? oli Sumberg pahane. Aga juriidiliselt neile selleks võimalus jäi, võõrandamiskeeldu neil ei ole. See, et aktsia alla 5 euro kaupleb, võib Romet Tepperi sõnul vähendada omakorda ostuhuvi.

Tallinki kreeni vajumine teeb investorid järgmiste IPOde suhtes ettevaatlikumaks. ?Eks investorid on nüüd rohkem valivad ja pimesi enam midagi ei osteta. Ehk hakatakse rohkem prospekti muid osasid ka peale pakkumise tingimuste lugema,? pakkus Tepper. ?Usun, et neist 16 000 investorist enamik prospekti päris läbi ei lugenud. Aga nii see on alati, kiirel ajal ei saagi seda nõuda.?

Tepperi hinnangul võib Citi­groupil olla juba kasutatud 50% stabiliseerimisressursist.

Nimelt on Tallinki emissiooni ühel korraldajal Citigroupil emissiooni järel 30 päeva jooksul võimalus osta turult kokku 3,4 miljonit Tallinki aktsiat, et toetada aktsia hinda juhul, kui see kukkuma hakkab.

?Hinnanguliselt võib ta olla turult juba kokku ostnud 1,5 miljonit aktsiat, et hinda stabiliseerida,? pakkus Tepper. ?Ühe korraga ei ole mõtet tal seda ära kasutada, sest siis ei saa ta hiljem turgu toetada. Osa sellest on ostetud müüvate aktsionäride käest.?

Eile teatas Citigroup, et koos seotud firmadega on tema osalus Tallinkis on langenud 4,4 protsendini.

Autor: Lauri Matsulevit?

Hetkel kuum