Oksjonipidaja müüs karunahka kotis

Gert D. Hankewitz 25. jaanuar 2006, 00:00

Eile toimus Riigimetsa Majandamise Keskuses (RMK) põnev vaatemäng, kus peategelaseks oli eelmise aasta veebruaris Iisaku vallas ebaseaduslikult maha lastud emakaru nahk. Nimelt pani mainitud asutus Ida-Viru maakohtu otsusest lähtuvalt sellise naha oksjonil 3000kroonise alghinnaga müüki.

Metsamajandamise keskuse jahimajanduse juhataja ja oksjoni läbiviija Kalev Männiste sõnul tavaliselt kuni 50 000 krooni väärt nahk suutis kohale meelitada vaid kuus inimest, kuid üks naisosaleja ühtegi pakkumist ei teinud.

Enampakkumine algas rahulikult, kui jätta välja osalejate ees puust haamriga vehkleva Männiste väljuhäälne pakkumiste hüüdmine. Viiest osalejast tõstsid oma numbrit väiksemate summadega kõik, alates seitsmest-kaheksast tuhandest koondus pakkumiste tegemine kolme isiku kätte, kelle seas oli ka võitja. Mida suuremaks summa läks, seda raskem oli oksjoni kulgu jälgida - pakkumisi tuli aina rohkem ja kiiremini. 14 400 krooni ja umbes pool tunnikest oksjoni algusest hiljem pidid ülejäänud osalejad siiski ostja number kahele ehk rahvaliitlasele Mario Sootnale alla vanduma ning võidu talle jätma. Keegi 17 400 kroonist suuremat pakkumist ei teinud, samuti ei kõlanud ühtegi vastust oksjoni läbiviija küsimusele, kas on pretensioone.

Nahk Sootnale siiski ei lähe, vaid tema sõbrale, keda mees enda sõnul oksjonil esindas. Mis nime sõber kannab, Sootna öelda ei tahtnud, põhjendades, et ta on piisavalt meedia tähelepanu saanud. Küll aga teadis Sootna rääkida, mis saatus nahka ootab. "Tehakse trofeeks ning läheb auväärsele kohale, nagu sellisele loomale kohane," sõnas ta rahulolevalt ning lisas, et küllap sõbra majja talle hea koht leitakse. Kuigi ei Sootna ise ega tema sõber polnud nahka varem näinud (oksjonil seda välja pandud ei olnud), teadis Sootna rääkida, et tegemist on korraliku nahaga.

Männiste sõnul läheb seadusliku jahi puhul saak täies ulatuses looma tabanud kütile, kuid kuna tegu oli ekslikult lastud loomaga, oli kohtu otsus see oksjonil maha müüja. "Ükskord lasti põdrajahil hirv maha," rääkis Männiste, et ekslikult on varemgi loomi maha lastud, kuid lisas, et sel juhul ootab laskjat ka kopsakas trahv. Karu puhul pidavat see umbes 15 000 krooni olema, kui loom oleks aga tiine, oleks trahv kolmekordne. Karu liha müüakse tavaliselt maha, kui loom pole haige. 80-90 protsendil juhtudest on tabatud loom siiski haige olnud. "Kuna karusid kütitakse ikka suhteliselt vähe, võib karu liha 200 krooni kilogramm olla," selgitas Männiste.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing