Börsikommentaar: Harju Elektrit vedas alla PKC Groupi aktsia langus

27. veebruar 2006, 09:56

Harju Elekter teatas täna kvartalitulemused, PKC Grupi aktsiate ümberhindlustest tuli joonealune kahjum.

Harju Elektri käive kasvas neljandas kvartalis ligi 12 protsenti, 155 mln kroonile.

Aastataguse IV kvartali 50,5 mln kroonise puhaskasumi kõrvale tuli mullu 26,3 mln kroonine kahjum. Ettevõtte ärikasum kasvas 23,3 protsenti, 8,9 mln kroonile.

Neljas kvartal oli käibe poolest edukam kontserni Soomes (käibekasv 69 protsenti, 51,6 mln kroonini) ja Leedus (käibe kasv 2-kordne, 27,6 mln kroonini).

Ettevõte kahjumisse kukkumise põhjuseks on osalus Soome ettevõttes PKC Grupp, millest varem tuli suurt kasumit, neljandas kvartalis aga tekitas see 33,5 mln kroonise finantskulu aktsiate ümberhindlusest.

Harju Elekter on selline põnev ettevõte, kes ostis ammu osaluse Soome börsiettevõttes PKC Group. Selle ettevõtte aktsiahinna tõus kergitas osaluse väärtuse sedavõrd suureks, et Harju Elektri enda majandustegevus on sellega võrreldes väikene. Seetõttu mõjutabki ettevõtte väärtust rohkem finantsinvesteering kui igapäevane tootmistegevus ja müük. Lisaks on PKC Groupi dividendimaksed olulised ettevõtte tulemustele. Seekord oli mõju negatiivne.

Kui Harju Elektri aktsia P/E suhe enne tulemuste avaldamist oli 23. veebruari sulgemishinna pealt 7,8, siis nüüd tõusis see 18,5-le. Ettevõtte aktsia muutus selle näitaja alusel kalliks. Kuid olulisem puhaskasumist on Harju Elektril ärikasum, mis näitas kasvu.

Kui investorid ostsid Harju Elektri aktsiat, kui elektriseadmete tootjat, pole muretsemiseks põhjust, selles vallas on asjad korras. Kuid kui neile oli oluline PKC Groupi aktsiate ümberhindlusele spekuleerimine läbi Harju Elektri aktsia, võis neile tulla pettumus. Ilmselt ei tulnud see PKC aktsia hinna langus kui välk selgest taevast, mistõttu sellest tingitult massilist aktsiamüüki täna küll oodata ei oska.

Neljanda kvartali tulemused on veel avaldamata Starmanil, Klementil, Rakvere Lihakombinaadil ja Viisnurgal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing