Kümne aasta kehvim börsistart

Raivo Sormunen 10. märts 2006, 00:00

Nii Äripäeva kui ka indeksi OMX Tallinn järgi on Tallinna börsil käesolev aasta alanud negatiivselt.

Kui Äripäeva indeks on aasta algusest taandunud 3,3%, siis OMX Tallinn 1,9% jagu.

Märkimisväärne on see, et Äripäeva indeksi järgi pole kohalik aktsiaturg kümneaastase ajaloo jooksul veel nii nõrgalt alustanud. OMX Tallinn (endine TALSE indeks) on seevastu tänavusest kehvemini aastat alustanud 1998, 2001 ja 2003.

Kahe indeksi vaheline erinevus tuleb sellest, et Äripäeva indeks on rohkem nn portfellindeks, kus ettevõtete maksimaalsed osakaalud on piiratud. Seetõttu ei jälgi indeks ainuüksi suurte - Eesti Telekomi ja Tallinki (varem siis Hansapanga) - hinnaliikumisi, vaid turgu laiemalt.

Eile nõrkus Tallinna börsil jätkus. Langesid kolme kõige enam kaubeldud ettevõtte aktsiad.

Seitsmendat järjestikust päeva näitas miinust Tallinna Vesi. Veefirma sulgus 13,22 eurol (206,85 kroonil) ehk madalaimal tasemel pärast detsembri algust. Käive oli viimaste nädalate tugevaim - 25 miljonit krooni. Tõsi, sellest tervelt 98% andsid kolm suurt plokktehingut, kus kõikideks osapoolteks olid finantsuudisteagentuuri Bloomberg andmeil Hansapank (panga kliendid).

Kuna Tallinna Vee tootmismahud on etteaimatavad, on tegemist stabiilse ettevõtte ja hea dividendimaksjana. Praeguse hinnataseme juures pole aktsia dividenditootlus samas kuigi suur, ulatudes uue dividendimakse ettepaneku juures 3,8 protsendini. Kuna Tallinna Vesi tahab maksta dividendideks 90% möödunud aasta kasumist, siis suurt tõusuruumi omanikutulu väljamaksmise osas ei ole. Ainuke võimalus on vaid kasumit kasvatada.

Kuna Tallinna Vee majandustulemused on kuni 2010. aastani veehinna tõusuga suhteliselt lihtsalt ette aimatavad, võiks tegemist olla ühe stabiilsema aktsiaga börsil. Senini pole aktsia aga veel stabiilset liikumist kätte saanud.

Pärast möödunud nädala ilusat tugevnemist on ka Tallink Grupi aktsia püsinud sel nädalal nõrk. Eilseks sulgemishinnaks jäi 4,62 eurot (72,29 krooni) ja miinuseks 0,9%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing