Eda-Liis Kann • 4. mai 2006 kell 22:00

Kergbasseini saab panna tunni ajaga aeda püsti

Basseinieksperdi projektijuht Andrus Rintsi sõnul on kergbasseinid betoonkehaga basseinidega võrreldes poole odavamad, paigaldus on mitu korda kergem ja kiirem. Kõige lihtsamaid kergbasseine saab panna liivapõhja peale ning tunniga on bassein püsti - ei mingit kaevamist ega projekteerimist. Pinna peale saab kõige lihtsamalt paigaldada kilekotitaolisest plastmaterjalist basseini, mille veemaht on küll suhteliselt väikene, kuid vesi soojeneb päikese käes üsna kiiresti. Sellise basseini miinuseks on ehk vaid see, et tegu pole kõige vastupidavama basseiniga, sest kile on üsna õhuke ja kergelt võivad tekkida mehaanilised vigastused.

Veidi suuremate 5-30 kuupmeetrit vett mahutavate valmisbasseinide paigaldus on aga mõnevõrra keerukam, aeganõudvam ning nõuab filtreerimisseadmeid. Sellise basseini paigaldus võtab aega kaks nädalat. Ka hind on sellevõrra krõbedam, kuigi hinnavahe betoonkehaga basseinist jääb ikkagi kõvasti alla. Näiteks 6,4meetrine ja 1,22 meetri pikkune bassein maksab 31 000 krooni.

Sel juhul on kilematerjali asemel tehtud vann korrosioonikindlatest metallplaatidest, mida toetavad raamid. Konstruktsiooni sisse on paigaldatud kilest basseinikott, mis hoiab vett kinni. Tugevama valmisbasseini puhul soovitab Rints siiski valada betoonist põhi.

Kergbasseinide miinuseks on Rintsi sõnul see, et basseini ei saa tühjaks lasta. See aga ei sega vee vahetust. "Basseini jäetakse üks kolmandik vett sisse ja lastakse uus vesi peale," selgitas Rints. Talvel aga pannakse torudele korgid ette ja vesi jääb basseini seisma. Talveks peaks vette viskama plastmasspudeleid, mis ei lase jääl kesta puruks teha.

Rintsi sõnul areneb kergbasseinide tehnoloogia iga aastaga ja seetõttu on hinnaskaala väga lai, alates 15 000 kroonist kuni 100 000 kroonini. Samas jäävad betoonbasseinide hinnad 150 000 krooni kanti. Need hinnad on antud lihtseadmetega; kõik lisamugavused, nt vastuvoolusüsteem, liumäed jne tõstavad hinda veelgi.

Ka basseiniehitust plaaniv korvpallur Tair Tenno otsustas kergbasseini kasuks. Peamisteks argumentideks on kiirus, mugavus ja hind. Maksimumvarustuses bassein läheks maksma 300 000 krooni. "Kuna krunt asub mere ääres ning maa on soine ja savine, oleks korraliku betoonkarkassi tegemine tohutult suur töö," nentis Tenno. "Kergbasseini saab aga jaanipäevaks püsti."

Kergbasseine müüva Bella Basseinide juhataja Ann Meri sõnul on kergbasseinide populaarsus tõusnud. "Kui aastaid tagasi oli see uus ja võõras tehnoloogia, siis täna otsustatakse kergbasseini kasuks hinna ja lihtsa paigaldamise tõttu."

Nõmmel elav Indrek lasi koos majaehitustöödega valmistada betoonikehaga välibasseini. "Bassein oli projekteeritud kohe maja projekti sisse ja kuna kaks basseini külge on ühtlasi ka maja vundamendiks, oli ainus lahendus teha basseinikeha betoonist," selgitas Indrek.

Teise põhjusena tõi Indrek välja ka betooni tugevuse: "Betoon muutub iga aastaga ainult tugevamaks ja see on igavene. Kuidas aga käitub kilest või plastikust bassein, ei oska ma öelda," nentis ta.

Samas tunnistas Indrek, et tänaste betoontööde ja ehitushindadega on sellise basseini ehitus tunduvalt kallim.

Hetkel kuum