Teated Põhja-Korea teisest tuumakatsetusest on ekslikud

Mariliis Pinn 11. oktoober 2006, 11:54

Teated, et Põhja-Korea on kolmapäeva hommikul
korraldanud teise tuumakatsetuse, on ekslikud.

Esmaspäeval teatas Põhja-Korea, et korraldas esimese tuumakatsetuse, ÜRO hoiatusest hoolimata. Arvatakse, et Põhja-Korea korraldab veel katsetusi, kuna esimese oli suhteliselt tagasihoidlik, peaaegu, et läbikukkumine, kirjutas Reuters.

Põhja-Korea ütles, et USA sundis neid tuumasõja ja sanktsioonide ähvardusel, tuumapommi looma.

Jaapanlased kahtlustavad, et kolmapäeva varahommikul sooritas Põhja-Korea teise katse. Jaapani peaminister Shinzo Abe, kinnitas et ta ei ole näinud andmeid, et teine tuumakatsetus oleks toimunud. Jaapani välisministri Taro Aso sõnul on neil infot, et Põhja-Korea võib teise katsetuse korraldada kolmapäeval. USA ametnike sõnul poleks mitu katset üllatus

Ekslikult võidi Jaapanis Fukushimas toimunud maavärinat tuumakatsetuseks pidada. Kuid tähendati ka seimilist aktiivsust 2 tundi enne maavärinat, kuid mis see täpselt oli, ei ole veel tuvastatud. Seismilise info ülevaatamisel ei tuvastatud Põhja-Korea piirkonnas midagi ebaharilikku.

Hiina ja Jaapan kutsusid rahvusvahelist üldsust jõuliselt reageerima. Põhja-Korea ametnik ütles, et jõuline reaktsioon toob kaasa sõja.

Teisipäeval arutasid Hiina ja Venemaa teiste ÜRO Julgeolekunõukogu vetoõigusega liikmetega, milliseid sanktsioone rakendada, et Põhja-Korea hülgaks oma tuumaprogrammi. Hiina nõudis, et ÜRO resolutsioon ei sisaldaks jõu kasutamist.

USA välisminister Condoleezza Rice ütles, et Põhja-Korea on ületanud tähtsa piiri ja maailm peab reageerima.

Inimõiguste kaitsjate sõnul peab jätkama piirkonda toiduabi andmist, sest muidu surevad miljonid tavakodanikud nälga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. October 2006, 11:46
Otsi:

Ava täpsem otsing