Arendusprojekte müüakse järjest kauem

Mart Saa 23. oktoober 2006, 00:00

Kuna uusi arendusprojekte on massiliselt peale tulemas, otsivad arendajad boonuseid, millega ostjat meelitada.

Selleks sobib väga hästi näiteks köögimööbel koos tehnikaga, mida mitmed arendajad pakuvadki. Kuna arendajatel puudub vajadus arendust broneeringutest saadavate rahade abil finantseerida, ehitatakse paljud kortermajad enne müügi algust valmis. Pilt müüb paremini, mistõttu on mõttekas pakkuda "võtmed kätte"-varianti.

Nõnda ostja näeb, mida ta ostab, ning arendaja saab ka veidi kõrgemat hinda küsida. Samas on uute korterite hinnatõus sisuliselt peatunud, ent ehitushinnad kasvavad kiiresti. See avaldab survet arendaja kasumimarginaalile.

Viimastel aastatel põhjustas uute korterite kallinemine kohe ka vanade korterite hinnatõusu.

Ent nüüd hakkab vahe uute ja vanade vahel kasvama, sest mägede korterite hinnad seisavad ning nende müümiseks tuleb kohati kuni 100 000 kroonist hinnaalandust teha. Mägedel on meeletult suur pakkumine. Paljud müüjad hoiavad kuulutusi kuude kaupa üleval, ent tehinguni jõudmiseks ollakse lõpuks ikkagi sunnitud hindu langetama. Samas pole ostjad mägedelt täiesti kadunud, ent kaubeldakse ja valitakse tublisti. Paljud korteriomanikud on soetanud koduvahetusteenuse abil eramu ning kuna see nüüd valmib, tuleb laenuga koormatud korter kiiresti maha müüa. Viimane aeg müümiseks saabub peagi.

Järelturul on hulgaliselt uusi kortereid, ent paljud spekulandid püüdsid broneeringu kohe edasi müüa. Probleemidesse takerdunud spekulante pole veel ette tulnud, ent kaup ei lähe pahatihti nii kiiresti kui spekulant ootas. Seetõttu peab osa spekulante hakkama broneeritud kortereid ise välja ostma, sest broneeringuid ei õnnestu edasi müüa. Nõnda võibki spekulant varsti raskustesse sattuda.

Uue korteri keskmine müügiperiood on kasvanud üle kolme kuu, samas kui ostusooviga kliente pole juurde tulnud. Paljud uued majad müüvad ennast n-ö teist korda "uuena", st et spekulant müüb seal juba soetatud korterit edasi. Kui napib võimalusi, et broneering ise arendajalt välja osta, tuleb sellest kiiresti ja odavalt loobuda.

Müügiperioodid on pikenenud kuni kolme kuuni, seisavad isegi huvitavad projektid, turg on pakkumisi väga täis, mistõttu inimestel jagub valikuvõimalusi laialt.

Ent majade hinnaralli jätkub. Aastaga on eramute, kuid ka rida- ja paarismajade hinnad tõusnud kaks korda. Kui paarismaja boks maksis eelmisel aastal kaks ja pool miljonit, siis nüüd maksab see neli ja pool miljonit. Majade hinnad algavad viiest miljonist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing