5. november 2006 kell 22:00

Nafta hinnal ruumi kukkuda 50 dollarini

Suvel saavutatud tipust on nafta hind kukkunud juba 26%. "Praegu mõjutab naftaturgu majanduskasvu aeglustumine, nõudluse vähenemine ning naftatarnete stabiilsus," rääkis Äripäevale Nordea peaökonomist Leena Mörttinen. "Ootame, et nafta hind jääb 60 dollari juurde. Kui majanduskasvu tempo aeglustub veelgi, võib hind kukkuda kuni 50 dollarini."

Mörttinen selgitas, et nafta hinna ennustamisel on Nordea aluseks võtnud mitu stsenaariumi. Lisaks põhiprognoosile on stsenaarium, kus võetakse arvesse võimalikku majanduskasvu aeglustumist, sellest tulenevat nõudluse vähenemist ning nafta tootmise ja tarnete stabiilsust. Selle järgi võib hind tulla 50 dollari juurde. Ulatuslike tarnekatkestuste korral võib nafta hind tõusta üle 100 dollari barrel.

Talvehooajal sõltub nafta nõudlus põhjapoolkera kliimast - mida karmim talv, seda rohkem kulub kütteõli. Seekord lubavad sünoptikud, et november tuleb USAs keskmisest soojem.

Lahtine on ka, mida täpselt naftakartell OPEC tootmisega ette võtab. Ühelt poolt on OPECi peasekretär mõista andnud, et toodangut soovitakse edaspidi vähendada. Samas on ühendus teatanud, et enne, kui mingi otsus vastu võetakse, oodatakse ära oktoobri lõpus otsustatud toomiskärpe mõju.

"OPECi puhul tuleb aru saada, et see on otsuste tegemiseks raske foorum, kus on hulk iseseisvaid riike erinevate seisukohtadega," tõdes Mörttinen ning lisas, et kartelli edasiste toodangukärbetega on seotud palju ebakindlust.

Enne kui OPECi otsused USA naftaimporti mõjutavad, kulub tarneaegade tõttu kolm nädalat.

Sel aastal on USA naftaimport keskmiselt 10,2 miljonit barrelit päevas. Naftamaakleri New Wave Energy omanik Chris Mennis ütles Bloombergile, et import peab pikemat aega püsima allpool 10 miljoni barreli taset ning nõudlus peab kasvama, et nafta hind tuge saaks. "Arvan, et saame minna madalamale," sõnas ta. "OPEC ei kärbi tegelikku tootmist 1,2 miljoni barreli võrra ning talvise kütteperioodini võib olla kuu aega."

Kui vaadata arenevate turgude kasvu, siis seal on pikas plaanis nõudlus selgelt olemas. Isegi kui energia kasutamise intensiivsus mujal väheneb, kasvab see Hiinas ja Indias. Ja sellel on naftatarbimisele oluline mõju.

Seetõttu on naftasektori näol tegemist hea valdkonnaga, kuhu investeerida.

Loomulikult tuleb arvestada, et maavaradesse ning nendega seotud ettevõtetesse on suure tootluse ootuses juba palju raha liikunud. Naftasektoris tegutsevaid ettevõtteid valides tuleb arvestada, et aktsia hinna ja firma fundamentaalnäitajate vahel võib olla suur erinevus. Seega tuleb hoolikalt analüüsida, kas fundamentaalnäitajad on praegu sisenemiseks soodsad. Aga pikas plaanis on väga raske näha, et nõudlus väheneks.

Autor: Lauri Matsulevitsh

Hetkel kuum