12. november 2006 kell 22:00

Kuressaare lähikonna väiksemaid eramukrunte ostetakse ka talvel

Saaremaa kinnisvaraturg on sügisel olnud suhteliselt aktiivne. Kõige rohkem otsitakse eramaju, ridaelamubokse ning linnalähedasi krunte.

Korteriturg hakkab tasapisi normaliseeruma. Kuressaare linna erinevate linnaosade korteriturg on suhteliselt sarnane. Enim nõutud korterid Kuressaares asuvad vanalinnas, kuid nõudlus on ka Ida- Niidu, Smuuli ja Tuulte Roosi elamurajooni järele.

Müügil on omanike poolt ülehinnatud korterid, kuid kõrge hinnataseme tõttu ostuhuvi puudub. Selleks, et kliendi huvi tekitada, tuleb omanike poolt oluliselt hinda langetada.

Noored otsivad suuri kortereid vanematesse majadesse. Ostjaskond on erinev, noored pered, kes otsivad suuremat korterit vanemates majades ja loodavad odavaid kommunaalmakseid. Vanemad inimesed seevastu, kes soovivad elada väiksemates korterites, aga soovitavalt kesklinna lähedal väiksemates korterites.

Suur nõudlus on ahiküttega ja eriplaneeringuga korterite järele. Müügis on selliseid kortereid väga vähe.

Huvi on säilinud ka Saaremaal erinevates maapiirkondades olevate korterite vastu.

Alevikes ja külades on korterite müügihinnad renoveerimata korterite puhul 1500-3000 kr/m2, renoveeritud korterid 3000-5000 kr/m2. Potentsiaalsed ostjad maapiirkondades asuvatele korteritele on kohalik elanikkond ja Saaremaal sündinud, mandrile läinud inimesed, kes soovivad Saaremaale tagasi kolida. Kõige kiiremini on hinnatõus toimunud Astes, Salmel, Orissaares ja Valjalas - ca 20-25%.

Suurenenud on nõudlus ridaelamute järele, põhjuseks ridaelamute suurem privaatsus, eraldi sissepääs, turvaline parkimine. Kuressaares on aga ridaelamuid väga vähe. Remonti vajavate ja vanemat tüüpi ridaelamubokside hinnad jäävad 1 200 000-1 500 000 krooni vahemikku. Renoveeritud heas korras bokside müügihinnad ulatuvad kuni 2,5 miljoni kroonini, see sõltub suurusest, asukohast ja seisukorrast.

Sisemaal on huvi peamiselt suuremate kinnistute ja maatükkide järele, et hakata tegelema põllumajanduse, loomakasvatuse ja arendusprojektidega. Puhkekülade ja elamurajoonide rajamine on Saaremaal alles algusjärgus. Enamasti arendatakse ja müüakse üksikuid mereäärseid suvilaid ja kinnistuid.

Väga hinnatud on vanemad talumajad Kuressaare lähiümbruses. Põhiliselt müüakse renoveerimata talukomplekse, mille hinnad jäävad 700 000-900 000 krooni vahemikku ruutmeeter. Põhiline ostjaskond on kohalikud inimesed, kes soovivad linnakärast eemalduda. Keskmises seisukorras olevate talukomplekside hinnad ulatuvad 900 000-2 500 000 kroonini.

Põhiline ostjaskond on puhkuse eesmärgil kinnisvara soetavad inimesed nii Mandri-Eestist kui ka välismaalt. Parimad piirkonnad maa müügis on Saaremaal mereäärsed, odavamad sisemaal paiknevad maad.

Autor: Jaana Rauniste

Hetkel kuum