ÄP fototoimetus • 27. november 2006 kell 22:00

Kaubavahetus jäi aeglasemaks

2006. aasta augustiga võrreldes vähenes käive 1%. Kasvutempo aeglustumist põhjustas ennekõike masinate ja seadmete ekspordi ja impordi vähenemine.

Eesti väliskaubanduse käive oli 2006. aasta septembris esialgsetel andmetel 23,6 miljardit krooni, teatas statistikaamet.

Tänavu septembris oli eksport 10,1 miljardit krooni ja see moodustas 43% väliskaubanduse käibest. Eelmise aasta septembriga võrreldes on see näitaja 12% suurem ja selle aasta augustiga võrreldes 2% väiksem.

Kaupade import moodustas 13,5 miljardit krooni (57% väliskaubanduse käibest), mis on eelmise aasta septembriga võrreldes 12% suurem ja 2006. aasta augustiga võrreldes samal tasemel.

Kaubavahetuse bilansi puudujääk oli septembris üle 3,3 miljardi krooni, 2005. aasta septembris 3 miljardit krooni ja 2006. aasta augustis 3,2 miljardit krooni.

Septembris hõlmas eksport Euroopa Liidu riikidesse 64% ja SRÜ riikidesse 12% kogu kaupade ekspordist. Eelmise aasta septembris olid need näitajad vastavalt 77% ja 10%.

Kaupade ekspordis suurenes eelmise aasta septembriga võrreldes peamiselt metalli ja metalltoodete, mineraalsete toodete, põllumajandussaaduste ja toidukaupade, transpordivahendite ning mitmesuguste tööstustoodete eksport.

Samal ajal vähenes märkimisväärselt masinate ja seadmete eksport.

Septembris moodustas import Euroopa Liidu riikidest 75% ja SRÜ riikidest 14% kogu kaupade impordist, eelmise aasta septembris olid need näitajad vastavalt 77% ja 9%. Kõige rohkem veeti kaupu sisse Soomest (19% kogu impordist), Saksamaalt (13%) ning Venemaalt (12%).

Kaupade impordis suurenes eelmise aasta septembriga võrreldes kõige enam mineraalsete toodete, transpordivahendite, kummi- ja plasttoodete, metalli ja metalltoodete ning keemiatööstuse tooraine ja toodete import.

Samal ajal vähenes märkimisväärset ainult masinate ja seadmete import.

Autor: ÄP

Hetkel kuum