5. detsember 2006 kell 22:00

Puhka välja ja saad söönuks!

Vähe on vabalt elavatel loomadel keskkonna väljakutseid, mida oleks nii keeruline ja ohtlik lahendada, kui leida võimalus põhjalikult ja hästi puhata, kas või ainult kümme minutit järjest. Ometi on puhkus eluliselt tähtis, sest puhkamata looma reaktsioonivõime on puudulik, tähelepanu ja refleksid on aeglustunud ja lünklikud. Sellest tulenev närvipinge aga käivitab pahatihti plahvatuslikke kaitsereaktsioone, mis ei pruugi konkreetses olukorras päris sobilikud olla.

Hirm ja/või ettevaatlikkus kaotavad väsinud loomal adekvaatsuse. Väsimus häirib hingamisfunktsiooni: süsihappegaasi satub verre suures koguses ja seda nii kiiresti, et loom on sunnitud haigutama. Kuid iga haigutus nõuab teatud tähelepanu või vähemalt liikumispausi - joostes või puu otsa ronides sa korralikult haigutada küll ei suuda. Väsimus võib akumuleeruda, kui loomal üldse õnnestub elada küllalt pikka aega korralikult puhkamata. Väsinud loom kas süüakse ära, sureb nälga või tapetakse mõne konkurendi poolt. Liigväsinud juhtloom ilmutab oma käitumises ebakindluse märke, hakkab kaotama karismat ning leiabki peagi end troonilt tõugatuna.

Mida on vaja loomal, et korralikult puhata? Turvalist puhkamisvõimalust: paika, kus olles võib loom end enam-vähem kindlana tunda, et teda ei leita üles, et ligipääs tema positsioonile ei ole kerge, et sõprade abi oleks seltsinguliste loomade puhul kättesaadav - sa võid mõnda aega sügavalt magada, kui saad olla kindel, et sellel ajal sind pädevalt valvatakse.

Üle kõige on tõsiseks puhkuseks vaja, et loom oleks puhas ja terve. Võib väita, et ka vastupidine on õige. Nimelt tõeliselt puhas ja terve loom saab olla ainult puhanud loom. Eks need asjad ongi lahutamatult omavahel seotud. Õigesti ütleb rahvasuu, et puhas koer on söönud koer.

Tõepoolest, hoida ennast puhta ja puhatuna võib ka suhteliselt tühja kõhuga. Sellisel loomal on tegelikult kõige paremad väljavaated lähemal ajal hästi söönuks saada, kuna sellise looma kõik reaktsioonid on hästi mobiliseeritavad, motivatsioon kõrge, keha välimus ja liikumine on optimaalselt vastavad tema käitumise eesmärkidele ning tema mõistus on teraseim, olgu ta taimetoitlane või kiskja. Just sellised puhtad ja puhanud ning parajalt näljased loomad mõistavad üksteist kõige kiiremini ja teevad efektiivseimalt koostööd.

Hästi söönud loom tahabki kõigepealt puhata ja end puhastada. Meenutagem idüllilisi pilte ahvide või lõvide puhkavatest karjadest, kus karjaliikmed lausa liigutavalt keskendunult ja ülikannatlikult üksteist puhastavad. Kõige kindlam viis pingete vähendamiseks on loomadel pakkuda sõbralikku abi puhkuse ja puhtuse osas.

Seega - kui oleme ärritumas, tunneme väsimust ja pahurust, on parim lahendus minna sõbraga sauna. Zooloogina soovitan veel: ärge saunapeol end üle sööge, sõbra abi tunne võib nii kaduma minna!

Autor: Aleksei Turovski

Hetkel kuum