Peeter Raidla • 7. detsember 2006
Jaga lugu:

Vene transiidiärimehed punuvad intriigi

Kahe ettevõtte, ASide Trendgate ja E.O.S. äsja lõpule jõudnud liitumise tulemusena Eesti suurimaks kütusefirmaks kerkinud E.O.S.-i nõukogu esimees Aleksandr Nazartšuk sõnas, et Severstaltransi ning Pakterminali 50 protsendi aktsiate omaniku, Hollandi börsifirma Royal Vopaki vahel on juhtkonna tasandil olnud mitmeid kohtumisi. "Senised kohtumised võimaliku koostöö suhtes on olnud positiivsed," kinnitas Nazartšuk. "Royal Vopaki reageeringut meie praegusele pakkumisele ei oska ma aga ette ennustada."

Tänavu kevadel, mil Severstaltrans soovis omandada Aadu Luukase osalust Pakterminalis, täpsemalt selle omanikfirmas Trans-Kullo, olid Royal Vopaki juhid võimaliku müügitehinguga päri. Kuid siis avaldasid Trans-Kullo aktsionärid soovi kasutada oma eesõigust aktsiate ostuks ning Severstaltrans pidi jääma pika ninaga. Nii et seekordne lähenemiskatse pole kaugeltki esimene, ehkki nüüdse pakkumise sisu on kevadisega võrreldes hoopis erinev.

Nazartšuk ütles, et E.O.S. näeb enda ja Pakterminali kütuseäri võimalikku integreerumist ette eeskätt kahe ettevõtte liitmise teel, millele mõistagi eelneksid sõltumatud eksperthinnangud kummagi firma väärtuse kindlaksmääramiseks.

Tema hinnangul tuleb võimaliku ühinemise korral leida lahendus kahele põhiprobleemile: esiteks, milliseks kujuneb aktsiate vahetuskoefitsient, ja teiseks, kuidas korraldada korporatiivset juhtimist nii, et kaitstud oleks kõigi tulevaste aktsionäride huvid.

Pakterminali nõukogu esimees Endel Siff oli ebameeldivalt üllatunud E.O.S.-i pakkumise kiirest avalikustamisest ning pidas seda ses mõttes provokatiivseks.

Tänavu oktoobris manalateele läinud Aadu Luukase poeg Indrek Luukas avaldas lootust, et Pakterminal võtab pakkumise siiski vastu: "Kõik arvutused näitavad, et võimalik ühinemine on väga perspektiivne. Eks aeg näitab, mida Siff ja teised vastavad."

E.O.S.-i ühe aktsionäri, OÜ Circle juhatuse esimees Kalle Norberg kinnitas, et Pakterminalile tehtud pakkumise olid eelnevalt heaks kiitnud kõik E.O.S.-i omanikud. "Ma ei oska öelda, kuidas Pakterminali aktsionärid sellele reageerivad. Seda enam, et Royal Vopak on börsifirma, kes peab järgima teatud kindlaid protseduure sellelaadsete otsuste langetamiseks. Nii et raske on prognoosida, millal ja mida meile vastatakse."

E.O.S. on teinud pakkumise veel teiselegi Eestis tegutsevale kütusefirmale Eurodek, mille aastased kütusemahud on samas suurusjärgus Pakterminali mahtudega. "Eurodeki puhul oleme huvitatud üksnes tema varade ülesostmisest, nende äriline pool meid ei huvita," ütles Nazartšuk. Eurodeki kommentaari kõnealuse pakkumise kohta ei õnnestunud Äripäeval eile saada.

Severstaltransi soovi oma siinseid mahte suurendada võib osaliselt seostada Venemaa peatse ühinemisega maailma vabakaubandusorganisatsiooniga WTO, mis kaotab Venemaa sadamate eelise Muuga sadama ees.

Pakterminali nõukogu esimees Endel Siff avaldas imestust ja üllatust selle üle, et tema põgus erakohtumine Severstaltransi ühe omaniku Andrei Filatoviga nii kiiresti ajakirjandusse jõudis.

"Filatov helistas mulle ja soovis kokku saada," selgitas Siff kolmapäevase kohtumise asjaolusid. "Et ma olin parasjagu kesklinnas oma äripartneriga söömas, siis leppisime kokku, et kohtume Raekoja platsil. Ajasime sealsamas lageda taeva all püstijalu kõige rohkem viis minutit juttu, mille käigus Filatov pärast vastastikuseid viisakusavaldusi esitas mulle oma idee E.O.S.-i ja Pakterminali võimalikust ühinemisest.

Ma kuulasin Filatovi ettepaneku viisakalt ära ja lubasin sellest Pakterminali nõukogu informeerida. Et E.O.S. sellest aga kohe ka ajakirjandust informeeris, siis mulle paistab see nüüd provokatiivse intriigina, mille abil E.O.S. püüab parandada oma siinse äpardunud äri turupositsiooni ja ühtaegu tekitada probleeme Pakterminalile. Kahe grupi, E.O.S.-i ja Pakterminali äritavad on sedavõrd erinevad, et minu praegune seisukoht räägib selgelt võimaliku ühinemise vastu."

Siff lisas, et Pakterminali nõukogu tuleb kokku järgmisel nädalal ning siis tuleb ka Filatovi ettepanek kindlasti jutuks. Raekoja platsil toimunud jutuajamise juures viibis teinegi Pakterminali nõukogu liige Aleksander Denisoff.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas