12. detsember 2006 kell 22:00

Ukse muukimiskindluse määravad lukustuse kvaliteet ja sulgumistihedus

"Turvauks peab kindlasti olema süvistatud piidaga manteluks, mille piida ja ukse vaheline pilu on minimaalne," toonitab Temeko AS juhatuse liikme Janar Vilde.

AUM Balti OÜ müügijuhi Silver Kivaste kinnitusel valmistatakse turvauksed metallist ning kaetakse pulbervärviga, kuna pulbervärv peab kriimustustele ja mehhaanilistele vigastustele paremini vastu.

Ukseleng valmistatakse eriprofiiliga kanditud 1,5 mm paksusest lehtterasest. Uks toetub vähemalt kolmele laagritega terashingele, mis tagavad sujuva sulgumise ja avanemise. Ukselehte täiendavad turvatihvtid väldivad ukse eemaldamist hingede läbisaagimisega. Ukse tihedust tõstab tulekindla villaga täidetud kummitihend.

Korralikul turvauksel on enamasti kaks lukku: käigulukk ja turvalukk. Teise variandina on kaksiklukus mõlema funktsioonid.

Käigulukk on avatav seestpoolt võtmeta, et häda korral saaks kiiresti väljuda. Turvaluku avamiseks kasutatakse võtit nii sisenemisel kui ka väljumisel. Lisaks takistab see aknast sisenenud murdvarast vara ukse kaudu välja tassimast.

Assar Lukuauk ASi Tartu esinduse juhataja Eno Seppo soovitab kaasaegset patenteeritud konkskeelega lukku. Konkskeel hoiab ust tugevasti raamis ega lase seda varaste meelisvõttega lõõtsana lahti kangutada. Samuti peaks turvalukkudel olema muukimis- ja puurimiskindlad karastatud kinnituskruvidega turvasüdamikud.

Lisaks soovitab Seppo kasutada nn Twin-süsteemiga südamikke, mille võtmeid ei saa loata järgi teha. Iga sellise lukusüdamikuga on kaasas võtmekaart, mille alusel saab tellida lisavõtmeid.

Turvalisust lisab ka ukse ümbrust jälgida aitav panoraamne uksesilm.

Visari Metallitööd OÜ sekretäri Lena Kärdi sõnul pole turvauksed odavad ning hinna määravad eelkõige ukse keerukus ja turvalukustus. Näiteks sobib klaasavaga välisuksele soojapidav lamineeritud või armeeritud pakettklaas. Tihedama koormusega välisukse värvi kulumist väldib aga roostevabast terasest lävepakk.

Autor: Marina Tigasing

Hetkel kuum