Haridussüsteemis alguse saav sooline
eristumine jätkub tööelus ning töö ja pere kokku sobitamisega peavad toime
tulema eelkõige naised, teatas Statistikaamet.
Haridussüsteemis algab sooline eristumine naiste kasuks umbes 17. eluaastast ning jätkub kõrgkoolis. 2005. aastal lõpetas kõrgkooli 100 mehe kohta 235 naist, viis aastat varem oli see näitaja veel 194 naist 100 mehe kohta.
Hariduses alguse saanud sooline eristumine jätkub tööelus. Nii on tööga hõivatud 25-54-aastastest naistest viiendik tippspetsialistid ja viiendik keskastme spetsialistid - need on ametialad, mis eeldavad kõrgharidust. Samas vanuserühmas tööga hõivatud mehed seevastu on enim esindatud kutseharidust nõudvatel ametialadel nagu oskus- ja käsitöölised, seadme- ja masinaoperaatorid.
Kui rahvusvaheliselt on naiste tegevusaladeks enim tervishoid ja sotsiaaltöö, kaubandus ja haridus, siis Eesti naised suudavad üllatada - peaaegu neljandik kõige aktiivsemas tööeas naistest (25-54-aastased) töötab töötlevas tööstuses.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Naiste suur esindatus töötleva tööstuse tegevusalal on pärit juba nõukogude ajast ja tolleaegsest majandusstruktuurist ning eelkõige mõjutab seda immigrantrahvastiku tegevusalade jaotus. Seda näitab ka vanemaealiste naiste (55-64-aastaste) tööalane jaotus - viiendik töötab töötlevas tööstuses.
Töö- ja pereelu ühitamisega peavad toime tulema eelkõige naised. Nii töötab 0-3-aastaste lastega naistest kolmandik, samas 4-14-aastaste lastega naistest juba 79%. Viiendik 0-14-aastaste lastega naistest ei ole töö- ja pereelu korraldusega rahul - neist 61% tahaks vähem töötada ning rohkem lastega tegelda, samas 39% sooviks rohkem töötada ja vähendada laste hooldamisele pühendatavat aega.
Alaealiste lastega paaride korral kulutavad naised majapidamisele ja perekonnale tunduvalt enam aega kui mehed. Kõige rohkem kulutavad perele ja kodutöödele aega paarisuhtes naised, kellel on 0-6-aastased lapsed - keskmiselt 6 tundi ja 48 minutit päevas. Kuigi nendel on keskmine tasulisele ehk palgatööle kulunud aeg lühim, teevad nad koos kodutöödega päevas kokku siiski pikemalt tööd kui teised naised - 9 tundi ja 42 minutit.
Meeste käitumine on teist laadi: sõltumata laste vanusest, kulub neil tasulisele tööle tunduvalt rohkem aega kui perele ja kodutöödele. Kodutöid teevad mehed keskmiselt päevas kuni kaks ja pool tundi, seega naistest peaaegu üle kahe ja poole korra vähem.