Kuigi Tartu Ülikooli õppekava arenduskeskus võiks ja peaks uurima kaheksat uut õppekava läbivat teemat ja 17 õppeainet, on esimeses tsüklis otsustatud 6 miljonit krooni kulutada ühe teema jaoks - teabekeskkonna uurimisele. Teema kattub täpselt kolme õppekava arenduskeskuse töötaja doktoritööga.
Arenduskeskuse juht probleemi ei näinud, pigem on kaks olulist asja ühendatud. Tartu Ülikooli õppekava arenduskeskuse juhataja Katri Raiki sõnul on teabekeskkonna uurimine õppekava läbivatest teemadest üks kaalukamaid ning otseselt seotud erinevate õppeainetega.
Riiklikule Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskusele, kes kogu õppekava arendust rahastab, on probleem teada ning töötatakse usus, et Tartu Ülikool võtab ka teised läbivad teemad käsile.
"Probleem, et uuritakse ainult ühte teemat, on meil teada. Sõlmitud leping ei ole mingi kivisse raiutud dokument, vaid kindlasti muutub, kui peame seda vajalikuks. Praegu oleme TÜga läbirääkimistes," kommenteeris Riikliku Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskuse direktor Robert R. Lippin.
Ehkki õppekava uuringuteks antav raha võib esmapilgul tunduda marginaalne - viie aasta jooksul kokku ca 10 miljonit krooni, sellest esimene tsükkel 6 miljonit, sõltub õppekavast umbes 150 000 koolijütsi tulevik.
Õppekava juurutamine on aluseks ka suurejoonelisele kulutusele, nõudes uusi õpikuid ja muudatusi õpetuse metodoloogias. Kui 2002. aastal õppekava muudeti, maksis õppebaasi kaasajastamine ligikaudu 6,5 miljardit krooni.
2005. aasta suvel, kui Tartu Ülikool arendas uut õppekava juba viiendat aastat, üllitas uue õppekava hoopiski kirjastus AVITA.
Seejärel moodustas haridus- ja teadusminister Mailis Reps Riikliku Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskuse juurde õppekavaarenduse osakonna, mis võttis uue õppekava aluseks AVITA õppekava, mitte aga aastaid koostatud Tartu Ülikooli oma.
Haridusspetsialistid põhjendavad Repsi sellist otsust Tartu Ülikooli õppekava arendamiskeskuse suutmatusega täita oma põhiülesannet ning ebapädevusega.
Riikliku Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskuse juures kavandatavasse õppekavasse lisati mõned Tartu Ülikoolis tehtud õppekava komponendid ning kogu tulevane õppekava sai valmis 2005. aasta lõpuks, ligikaudu nelja kuuga.
Praeguse seisuga on uus õppekava talveunne vajunud ning ootab uut haridus-ja teadusministrit, kes aitaks õppekava ellu viia. Kõige varem võiks õppekava jõustuda 2008. aastal.