Lomograafia: tuhatkond pilti seinal

Kadri Kallaste 21. veebruar 2007, 00:00

Lomographic Society kutsub end maailma suurimaks analoogfotograafia platvormiks. Äripäev käis tutvumas maailmas juba tuhandeid südameid võitnud ja laialt populaarsust kogunud omapärase firma peakontoriga Viinis.

Kõik algas 1990ndate alguses, mil grupp Austria tudengeid reisil Prahasse suvalisest kioskist väikese vene kaamera - Lomo Kompakt Automat, LC-A avastas. Pärast kümnete filmide ilmutamist oli imestus suur. Tulemus oli rabav - autentne, värvikirev, hullumeelne ja ebatavaline. Peagi tehti algust ametliku lomo kogukonna loomisega, selle sõnumi levitamisega kogu maailmas ja taotleti ainuõigust turustada Lomo LC-A kaameraid.

1994. aastal toimusid esimesed rahvusvahelised lomograafia näitused sama-aegselt Moskvas ja New Yorgis. Selleks puhuks moodustati tuhandetest fotodest koosnevad seinad. Mõned kuud hiljem avati esimene lomograafiline "saatkond" Berliinis, mis on tänapäeval üks 75 taolisest keskusest. Suursaadikute ja saatkondade ülesandeks on hoolitseda kohaliku lomo kogukonna eest, korraldades erinevaid loomingulisi üritusi - näituseid, pidusid ja muid interaktiivseid projekte.

Pillerkaaritamisele tegi lõpu teade Venemaalt, et kaamerate tootmine peatatakse. Leidmaks kaamerate tootjaga ühist lahendust, lendasid noored firma omanikud Peterburgi Lomo ja Minitar vabriku esindajate ning tol hetkel veel linnapea härra Vladimir Putiniga kohtuma. Läbirääkimiste tulemusena lubasid seltsimehed Peterburist jätkata LC-A tähtsaima osa - Minitari läätse valmistamisega. Kaamera korpuse tootmine viidi üle Hiina, Phenix Opticsi vabrikusse, kus valmivad ka Yasuhara ja Widepani kaamerad.

Lomosid ehk Lomo kaameratega tehtud pilte saab väga lihtsalt ära kasutada ka interjööris. Lomography International pakub erinevaid tooteid lomode loominguliseks kasutuseks kodus, kontoris ja toredate kingituste valmistamiseks. Fotode ühendamiseks üksteise külge võib kasutada nn fotoklipse, väikeseid plastikust klambreid. Nende abil saab moodustada vahvaid seinakatteid, lambisirme või fotoribasid, mida saab kardinatena kasutada. Valmivate tööde suurus ja otstarve sõltub vaid kunstniku fantaasiast.

Meisterdamiseks võib kasutada nii tavaformaadis pilte kui ka Fisheye Circle Cutteriga ümaraks lõigutud fotosid, mis elavdavad valmivate tööde mustrit ja lisavad liikuvust. Lõikuriga saab uue vormi anda mis tahes fotole.

Praegu pakub Lomographic Society suurt hulka kaameraid, mis on välja töötatud just lomograafilise kogukonna huve silmas pidades. Kaamerate nimekiri algab legendaarse LC-A ja selle uue versiooni LC-A+-ga. Nüüdseks on lisandunud ka Fisheye ja Fisheye2, mis on maailma esimesed sisseehitatud kalasilmläätsega kaamerad. Fisheye2 eripäraks muude funktsioonide seas on võimalus jäädvustada kaks või enam korda ühele kaadrile.

Põnev on ka peokaamera Colorsplash, mille värviliste filtritega varustatud välk võib muuta pildid ümbritsevast maailmast värviküllasemaks. Pakutakse ka mitme läätsega kaameraid, mis kõik jagavad ühe kaadri vastavalt läätsede arvule väikesteks osadeks. Võimalik on pildistada ka kaameraga, mis teeb multi-säritusi ja pika säriga pilte.

Lomo ja veel teisegi vene kaamerate tootja Zeniti koostöö viljana valmis suurepärane panoraamkaamera Horizon Perfekt, mille uudishimulik kameeleoni silm jäädvustab kõik 120 kraadi raadiuses.

Lomograafide igapäevane aktiivne suhtlus leiab aset lomo koduleheküljel ( www.lomography.com ). Peale omanäoliste analoogkaamerate disainimise ja turustamise kirjastab firma ka raamatuid. Suurem osa materjalist tuleb internetist ja sadadelt erinevatelt autoritelt, kes annavad firmale loa kasutada oma tekste ja pilte. Hiljuti algas Lomo esimese kaamera ja selle uuema versiooni, legendaarsete LC-A ja LC-A+ raamatu kompileerimine. Varem kirjastatud raamatute seas tuleb esile tõsta "Fisheye. Rumble in the pond", "Horizon book" ja "Holga. The world trough a plastic lense".

Lomograafiks saab hakata igaüks, kellel vähegi huvi. Selleks, et teha häid pilte, ei pea olema professionaalne fotograaf, kuid loomulikult tulevad kõik eelnevad tehnilised teadmised kasuks.

Firma huvigrupp ei ole täpselt piiritletud, seetõttu on lomograafe erineva erialase ettevalmistuse ja vanusega, enamiku moodustavad siiski loomingulise taustaga isikud. Lomograafide kirjudesse ridadesse kuuluvad ka mõned kuulsused nagu Araki, Leningrad Cowboys, Brian Eno, Moby, Robert Redford, Rosie O'Donnell, David Byrne, Pulp, Underworld, Daft Punk ja lahkunud Helmut Newton.

Peale kaamerate ja raamatute turustamisest saadava tulu teenib firma ka piltide müügiga erinevate reklaamikampaaniate jaoks. Suurim pildipank asub Lomo peakontoris Viinis, kus enamik pilte on digitaliseeritud ning kliendid saavad valida kuni 4 miljoni foto seast meelepärased. Iga päev laetakse Lomo ametlikule leheküljele üles vähemalt 3000 fotot maailma erinevatest paikadest.

Igal aastal toimuvad mitu suuremat rahvusvahelist ja interaktiivset üritust, mille tarbeks valmistatakse alati meeletult suur lomosein ehk lomowall, mis koosneb tuhandetest piltidest. Kuni 100 000 lomost koosnevad installatsioone on näidatud Moskvas, New Yorgis, Los Angeleses, Berliinis, Kairos, Soulis, Pariisis, Londonis, Tokyos, Milanos, Amsterdamis, Peterburis, Buenos Aireses, Havannas, Zürichis, Bangkokis, Madridis ja paljudes teistes maailmanurkades. Jaanuari keskel toimus suurejooneline lomo poe avamine Hongkongis, kuhu seati üles 15 meetri pikkune ja umbes 3 meetri kõrgune pildisein.

Tähtsaimad lomo üritused on firma maailmakongressid, mis on siiani toimunud kaks korda.

Järgmine kongress toimub käesoleval aastal septembris Londonis, kuhu on oodatud kõik lomograafid ja muidu uudishimulikud.

Värske ja täpsema informatsiooni saamiseks tasub kindlasti külastada lomo kodulehte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing