Järgnevad aastad ennustavad robootika valdkonnas tohutut kasvu.
Siiani peamiselt tööstuses rakendust leidnud robotid muutuvad intelligentsemaks, väiksemaks ja odavamaks, mis soodustab nende laialdasemat kasutuselevõttu.
2006. aasta novembri lõpus käivitus Tallinna Tehnikaülikooli ning ELIKO Tehnoloogia Arenduskeskuse poolt algatatud 6. raamprogrammi projekt ROBOSWARM. Tänu rahvusvahelisele koostööle ning Euroopa Liidu rahastusele saavad Eesti partnerid võimendada oma 1,4 miljoni krooni suurust investeeringut 30 miljoni kroonini. Projekti tulemusena valmib uudne lahendus, mis võimaldab robotitel omavahel suhelda ja jagada tööülesandeid.
ROBOSWARMi projekti eesmärk on töötada välja lahendus lihtsate ja odavate robotite võrgustamiseks, mille tulemusena võivad robotid omavahel ülesandeid jagada, suhelda töökeskkonnaga ja sellest aru saada. Sisuliselt luuakse rumalatest ja odavatest robotitest robotiparv, mis on tervikuna intelligentsem kui tema üksik liige.
Üks robot ei pruugi oma toimimisalal jätta teistele tingimata keemilist jälge, see tehnoloogia on praegu veel liiga kallis. Küll aga saab robot jätta elektroonse ja seega potentsiaalselt palju informatiivsema jälje. Tehnoloogia niisuguste märkide salvestamiseks ning edastamiseks eksisteerib juba mitu aastat ja kannab nimetust RFID-tehnoloogia.
Lisaks teaduslikele eesmärkidele omab projekt ka rakenduslikku väljundit. Nimelt luuakse koostöös partneritega näidislahendus, kus koristusrobotite parv on iseseisvalt suuteline hoidma puhtana haigla, jaamahoone, tööstuse või mõne muu üldkasutatava hoone ruume. Projekti praktilised tulemused on rakendatavad ka välitingimustes, näiteks põllumajanduses põldude väetamiseks või keskkonnaseire korraldamiseks.
Autor: Jüri Vain