Oli aasta 1824, kui Manchesteri pubis
Bridgewater Arms said kokku ärimehed ja töösturid ning otsustasid asutada
Mehaanikainstituudi, millest sai UMISTi (University of Manchester Institute of
Science and Technology) eelkäija.
Mahtra sõjani oli jäänud veel 34 aastat.
Tänases Eestis on kohutavalt palju ümmargust juttu innovatsioonist ja teadmistepõhisusest. Väheseid edulugusid serveeritakse klantspiltidena, samas on meie investeeringud teadus- ja arendustegevusse ligi 100 korda väiksemad kui Soomes.
Avalik sektor on ennast innovatsiooni alal meeletult koolitanud ning kipub teoorias juba isegi ületama oma Lääne-Euroopa kolleege. Praktikas aga on koostöö ettevõtjate ja teadlaste vahel endiselt nõrgukene.
Novaator kutsub üles kaasa mõtlema ja tegutsema avaras mõõtkavas. Eesti senise majandusedu taga on ettevõtjate teadmised, leidlikkus, suhted ja töörügamine. Needsamad teadmised ja rahvusvaheline konkurents aga püstitavad vajaduse pidevalt areneda.
Eestit arengudilemmat võib võrrelda Singapuriga. Hetkel toodame odavalt häid asju, kuid meil on kaht tüüpi konkurente: ühed, kes püüavad teha häid asju järjest odavamalt, ja teised, kes tõstavad odavate toodete kvaliteeti. Edasise edu aluseks on pidev tehnoloogia- ja tootearendus, ühiskonna järjest muutuvate vajaduste arvestamine ning õige ennustamine.
Novaator sisaldab nii originaalartikleid sellest, mis toimub Eesti ettevõtetes, ülikoolides ja teadusasutustes, tõlkeartikleid mujal maailmas toimuvast kui ka analüüse trendidest, võimalustest ja ohtudest. Me ei soovi luua klantspilte, vaid pigem olla kriitilised realistid. Lisaks lugemisele kutsume tehnoloogiahuvilisi ka kaasa rääkima. Novaator on suhtlemis- ja arvamusavalduste portaaliks kõigile, kel on tehnoloogilise arengu kohta midagi asjalikku öelda.
___Erik Puura on Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi asedirektor, Novaatori vastutav väljaandja.