Kanada - teenimatult USA varjus

Ave Mellik 25. mai 2007, 00:00

Imeline loodus ja muljet avaldavaid panoraamvaateid pakkuvad city'd on seejuures vaid kaks suhteliselt vastandlikku märksõna.

Enamik eestlasi teab Kanadast idarannikul asuvat moodsat Torontot ja vanaeuroopalikku Montreali. Palju on pakkuda aga ka riigi lääneosal, näiteks olümpialinnadel Calgaryl ja Vancouveril.

Kuigi Kanadat läbib ida-lääne suunal korralik kiirtee, valitakse riigi ühest otsast teise minemiseks enamasti lennuk. Autosõit võtaks lihtsalt mitu päeva väärtuslikku puhkuseaega ning keskosariikidel Manitobal ja Saskatchewanil pole ka väga palju põnevat pakkuda - seal laiutab lõputu preeria, kus tunnevad end kõige paremini farmerid ja nende loomakarjad.

Nii tõmbavadki lääneosariigid, madalate maksude poolest tuntud Alberta ning inglise- ja vabameelne Briti Columbia, nii omi kui ka külalisi märksa enam.

Alberta osariigis on kaks märkimist väärivat miljonilinna - ametlik pealinn Edmonton ja ärikeskus Calgary. Kuigi osariiki juhitakse põhjapoolsest Edmontonist, kus asub ka hinnatud Alberta ülikool, on Calgary olnud alati piirkonna linn number üks.

USA piirile lähemat ning mugavalt Kanada kiirteel paiknevat Calgaryt on äriajamiseks sobivamaks pidanud ka kõik suuremad naftafirmad, kelle peakorterid koos pankade omadega moodustavad Calgary kesklinna.

Calgary pole sugugi kustuv olümpialinn, vastupidi, see linn kogub täistuure nafta hinna kerkimise rütmis. Linna elujõuallikad on osariigi põhjaosas paiknevad naftaliivad, mille toel kogu Calgary pilvelõhkujaid tihedalt täis tipitud kesklinn elabki.

Redneck'ide ehk kohalike konservatiivsete farmerite linna märki kandva Calgary suurim tõmbenumber on juuli alguses toimuv Calgary Stampede. Kümnepäevane kauboifestival toob kokku kõik paremad Metsiku Lääne ratsutajad, et rodeos, chuckwagon'ite võistluses ja linguheitmises mõõtu võtta. Festival algab kesklinna läbiva paraadiga, kuhu firmadele oma vankri ja esinduse saatmine on suur asi.

Kogu linn - eriti muul ajal ontlikult kõrghooneid täitvad valgekraed - läheb pidustuste ajal täiesti pöördesse. Kõikjal kohtab teksades ja kauboikübarates mehi-naisi-lapsi ning õhtused väljaskäimised pole kunagi pikemad ja põhjalikumad kui Stampede'i ajal.

Hommikuti tööle suundujatele pakutakse pea iga nurga peal tasuta hommikusööki - pannkoogid vahtrasiirupiga, praetud vorstikesed, peekon ja munad on traditsioonilisim kohalik toiduvalik. Tõsi, oleks kena loovutada selle toidulaadungi eest paar dollarit, sest neid korraldatakse just heategevuseks.

Keda linnamelu ei köida, võib valida kahe suuna vahel. Calgaryst itta, poolteisetunnise autosõidu kaugusele jääb Alberta Badlandsi nimeline piirkond, kus saab imetleda kunagise hiidjõe uuristatud tumedaid kanjoneid.

Kohase nimetusega Drumhelleri linnake pikutabki selle põhjas ning sealsest infopunktist leiab ka esimesed suunised dinosauruste radade otsimiseks. Nimelt avastati seal möödunud sajandi teisel poolel dinosauruste luid. Nende paremaks eksponeerimiseks ehitati muuseum, mis on kuulus maailma parima dinosauruste kollektsiooni poolest.

Calgaryst läände sõites saab imetleda teist imelist pinnavormi - Rockiesi mäeahelik on Lääne-Kanada au ja uhkus. Peamisteks turistilõksudeks on sealsed imeilusad helesinised jääkülma veega järved.

Kohalikud avastavad mägesid peamiselt suviti matkates - loodusparkide matkarajad pakuvad võimalust nii ühe- kui ka mitmepäevasteks jalgsirännakuteks. Seejuures ei soovitata tähistatud rajalt kõrvale astuda - võite sattuda karumaale. Hiigelkaru grisliga kohtumine pole naljaasi, vähegi metsikumas paigas ööbima jäädes pannakse toidupalad telgist võimalikult kaugele kotiga puu otsa. Ainult nii võib loota, et maias grisli ei ründa inimesi ja püüab matkajaid vaid nende toiduvarudest vabastada.

Kui matkaisu pole, on mägedes ka muid ajaviitmise võimalusi. Üks mõnusamaid kohti on Radiumi linna ääres asuvad soojendatud allikaveega välibasseinid, kus möödasõitjad ja matkajad armastavad mõnulemas käia.

Kuigi mägedesse võiks jäädagi, ületate läände sõites märkamatult osariigi piiri ja leiate end Briti Columbiast, kus elu ilusam ning maksud kõrgemad. See läänepoolseim Kanada maanurk pakub nii mõndagi, kuid eelkõige tasub ära käia sealses suurimas linnas - Vancouveris.

Ja mitte veendumaks, kas olümpiaettevalmistused sujuvad - kanadalastele võib mängude korraldamise kõhklematult usaldada. See linn erineb keskmaisest Calgaryst mitmekülgsuse ja avatuse poolest väga.

Vancouveri südames asub ajalooline Gastown, kus ringi uidates leiab mõnusat vanainglaslikku miljööd, aga ka hulgaliselt kerjuseid ja kinnilöödud poeaknaid. Pimeduse saabudes algab vilgas ööelu. Kuna seal kandis toimuvad soodsamate tingimuste tõttu nii mõnegi Hollywoodi filmi võtted, saab külastavate kuulsuste säras Vancouverist tõeline suurlinn.

Päevaste tegemiste raames tasub ära käia Granville Islandi turul ja maitsta ära õllepruulijate märjuke. See on turusõpradele meele järgi koht - suure valiku värskete puu- ja juurviljade, lihatoodete ning küpsetiste hulgast kaasaostetut saab nautida vee ääres või mõnes linna rohelises nurgas.

Näiteks on kohalike suur lemmik Stanley park, populaarne merre ulatuv roheline poolsaar, millele saab tiiru peale teha laenutatud jalgrattaga või tasuta sõitu pakkuva lustliku väikese bussiga. Põliselanikke meenutavad indiaanlaste pühad paigad ning väikesed ajalootahvlid.

Vaikse ookeani vesi laksub randa, kesklinn sulandub märkamatult rohelisteks elurajoonideks ning enam ei panegi miljoni inimese kohalolekut tähele - suvise päikeselise ilmaga ringi jalutades tuleb mõte, et paremat kohta elamiseks justkui ei teagi. Siin, varbad ookeanis, võikski reisiloole punkti panna.

Fotod: Ave Mellik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing