Jutt lõpudokumentide ostmise võimalikkusest ning nähtamatu käe "abist" riigieksamite tulemuste parandamisel riivab tõsiselt haridus- ja teadusministeeriumi ning riikliku eksami- ja kvalifikatsioonikeskust (REKK). Kahjuks on lool "Ülikoolidiplom maksab Eestis pool miljonit krooni" palju ühist anonüümkirjaga, milles pole esitatud ühtki fakti, on vaid kuuldused ja teadmata allikatest kogutud ebamäärased andmed, mis kokkuvõttes kahjustavad alusetult haridussüsteemi mainet. Tekib küsimus, kas ajakirjandusväljaanne on ikka sedavõrd kriitilise artikli avaldamise puhul kontrollinud info tõesust ja allikate usaldusväärsust.
Võltsdiplomite müük ning nende teadlik kasutamine on tõendatav ja kriminaalkorras karistatav. Ministeeriumi käivitatud Eesti Hariduse Infosüsteemis on õppurite register, mis on omakorda seotud lõpudokumentide registriga. Kindlasti ei ole võimalik väljastada lõpudokumenti õppurile, keda pole registris - see on kehtiv nii üld-, kutse- kui ka kõrghariduses. Võltsitud lõpudokumendil puudub dokumenteeritud kate ja selle puudumine on hõlpsasti tuvastatav.
REKK väljastab lõpudokumentide planke üksnes seadusega ette nähtud korras, nende väljastamise arvu, kasutamise ning rikutud plankide tagastamise üle peetakse täpset arvestust ning aruandlust. Ebamäärased kuuldused nähtamatu käe võimalikust "abist" riigieksamitulemuste parandamisel lükkab eksamikeskus kindlalt ümber.
Autor: Tarmu Kurm