Juulis kukkus uute elamute ehitus USAs kümne aasta madalaimale tasemele: möödunud kuul alustati 1,38 miljoni uue elamu ehitamist (hooajaliselt korrigeeritud ja aasta baasile viidud näitaja). See on vaid kaks aastat pärast uuselamuehituse kõrgpunkti, kui aastane ehitusmaht oli 2 miljonit uuselamut. Aastane langus oli tervelt 21%.
Möödunud kolmapäeval teatas üks USA suurimaid elamuehitajaid Toll Brothers kasumi järsust kukkumisest. Firma teenis kolmandas kvartalis 26 miljonit dollarit - muljetavaldav langus, kui arvestada, et mullu samal ajavahemikul teenis firma tervelt 174 miljonit dollarit kasumit.
Loogika on lihtne: kuna laenuraha pole enam nii hõlpsasti kättesaadav, on ostjad sunnitud oma uue maja soetamise plaanidest taganema. Samas tuleb turule aina enam kinnisvara, millest lahtisaamiseks peavad müüjad hinda langetama, ning see küllastab turgu veelgi enam.
Langeva hinnaga kinnisvara seas on ka aina enam kodusid, mis on pandud sundmüüki, kuna laenuvõtjad pole suutnud oma kohustusi täita. Uuringufirma RealtyTrac Inc teatas teisipäeval, et laenutagatiste äravõtmine laenu katteks tegi möödunud aasta juuliga võrreldes tohutu hüppe, kasvades 93%. See kõik tähendab, et ehitusfirmade jaoks on käes rasked ajad.
USA elamuehitajate assotsiatsiooni president Brian Catalde ütles erialaliidu kodulehel avaldatud teates vastuseks nukrale statistikale kümne aasta madalseisust järgmist: "Ehitajad teevad täpselt seda, mida nad hetkel tegema peavad, et oma müügis olevate majade arvu vähendada ja aidata turul taas jalgele tõusta: nad toodavad vähem uusi elamuid, küsivad vähem ehituslube uute projektide tarbeks ning pakuvad ostjatele paremaid võimalusi, et müümata majade varusid liikuma saada." Assotsiatsioon ootab turu stabiliseerumist järgmise aasta keskpaigaks.
Kuid mitte kõik analüütikud ei tee nii roosilisi prognoose. Teisipäeval avaldas Bank of America - varade põhjal USA suuruselt teine pank - rahutukstegeva ülevaate USA ehitusfirmade käekäigust. Panga ekspertide hinnangul tähendab laenuraha puudus, et nõudlus uute eluasemete järele võib kukkuda isegi kuni 35%. Panga analüütikud teatasid, et kuna laenutingimused karmistuvad ning elamuhinnad kukuvad, siis tervelt 40% elamuostjatest, kes veel 2006. aastal eluasemelaenu said, seda nüüd enam ei saaks. Nii nõutakse majaostjatelt praegu vähemalt 5% omaosalust, samas kui veel aasta tagasi ei pidanud selle pärast tihtipeale muretsema.
"Meie turu-uuringud näitavad hiljutist järsku äraütlemiste tõusu, kuna laenuandjad taganevad lubatud laenude andmisest ning ostjad ei suuda teisalt kvalifitseeruda," kirjutavad panga analüütikud eesotsas Daniel Oppenheimiga MarketWatchi andmetel. Analüütikud lisavad, et väiksemad rahavood vähendavad likviidsust ning suurimasse hätta satuvad just need ehitusfirmad, kes opereerivad suuresti laenurahaga.
Analüütikud langetasid hinnasihte pea kolmandikul analüüsitavate ehitusfirmade aktsiaist. Nii sai Toll Brothersi aktsia Bank of America analüütikutelt hoiusoovituse asemel müügisoovituse ning Hovnaniani ja Standard Pacificu aktsiat soovitati ostmise asemel hoida. Kõigi kolme ettevõtte aktsiad - nagu paljude teistegi ehitusfirmade omad - langesid raporti avaldamise päeval kolinal.
Langus elamuehitusturul pole naljaasi: viimane moodustab USA majandusest 6%. Wall Streeti analüütikute arvestuste kohaselt vähendaks 20%-line langus turul järgmisel aastal USA majanduskasvu 1 protsendipunkti võrra.
Siiski: turul on ka üks paradoksaalselt hea uudis. Huvitaval kombel on USA elamuehitus küll kümne aasta sügavaimas augus, kuid äripindade ehitus kogub aina hoogu juurde. Alates sellest, kui Katrina orkaan kaks aastat tagasi USAd tabas, on äripindade ehitusturg BusinessWeeki andmetel pidevalt kasvanud 17-25% tempos. Nii et kui elamuehitusturg ajakirja andmetel ilmselt ses kvartalis 16% langeb, siis äripindade sektor hoopis kasvab teist samapalju.