Suuremad ehituskaupluste ketid peavad laienemisplaane

Ketlin Priilinn 12. september 2007, 00:00

Ehitus Service OÜ tegevdirektori Mart Vau sõnul sai aastal 2004 Ehitus Service OÜ suuromanikuks Rootsi investeerimisfond Askembla Growth Fund. Ülejäänud ca 40 % kuulub Eesti omanikele. Vau ütleb, et konkurents turul suureneb pidevalt, kõik suuremad kohalikud ehitusmaterjalide jaekaupluste ketid plaanivad jõulisi laienemisi ning tõenäoliselt tuleb lähima paari aasta jooksul Eesti turule ka uusi rahvusvahelisi DIY kontseptsiooni esindajaid. "Mis puudutab ühinemisi, siis oleme prognooside tegemistega tagasihoidlikud," lisab Vau. "Kauplusekettide kontseptsioonid on erinevad ning neid üheks tervikuks liita ei ole kerge."

Tulevikus kavatseb Ehitus Service Vau sõnul jätkata plaanipäraste laiendustega ning viimistleda pidevalt kaubandusketi kontseptsiooni. "Kaupluseid on pidevalt klientide soovidekohase kaubaga täiendatud ning Tallinna kaupluse pind on meile seetõttu juba kitsaks jäänud," tõdeb Vau. "Oktoobri lõpus või novembri alguses avame Tallinna kaupluse laienduse, mis annab meile juurde 5500 m2 kaubanduspinda. Samuti vahetub talve saabudes kogu ettevõtte majandustarkvara, mille nähtavaim kasu klientidele on oluliselt kiirem kassa läbilaskevõime."

ASi Espak juhatuse esimees Arvi Liivik seevastu ütleb, et üldiselt on ehituspoodide tulevikku üsna keeruline prognoosida. "Eks see oleneb sellest, kuidas riigis asjad kujunevad - tõenäoliselt müük kas väheneb või tõuseb mõõdukalt."

Ta usub, et mingeid suuri juurdekasve tulemas ei ole. "Uusehitisi tuleb ju üha vähem ning pangad suuri laenusid enam nii kergesti ei anna," põhjendab Liivik.

Ruutmeeter OÜ/ KR Kaubanduse ASi juhatuse liige Jana Põim ütleb, et KR Kaubanduse jaoks oli kõige olulisem omanikevahetus just nende endi omanike vahetus. 2007. aasta veebruaris omandas KR Kaubanduse ASi aktsiad Ruutmeeter OÜ. "Mõned konkurendid ja koostööpartnerid on seda üllatavaks pidanud, kuid Ruutmeetri jaoks oli see ettevõtte arengut silmas pidades loogiline samm," kinnitab Põim. "Ruutmeeter oli oma kitsas nišis Eesti turul omandanud turuosa, mille kasvatamine poleks enam rentaabel olnud. Seega tuli laiendada kas turu piire või kaubavalikut." Põim lisab, et omanikud valisid kaubavaliku laiendamise, mis annab parema võimaluse ka tulevikus turgude laiendamiseks.

Põim usub, et ilmselt tuleb veel ette väiksemaid ühinemisi või väiksemate ettevõtete ostmisi.

"Taolist infot on juba kuulda olnud," märgib ta. "Firmad, kes seni on olnud väga suures osas orienteeritud üldehituskaupade müügile ja kelle põhiklientuuri moodustavad ehitusfirmad, tunnevad ilmselt ehitusturu aktiivsuse langust kiiremini ja tugevamalt. On oodata kauba ning klientuuri struktuuri muudatusi." Samuti usub Põim, et kindlasti on oluline Bauhausi otsus Eesti turule tuleku kohta - kuuldavasti on neil plaanis kauplus Tallinnas avada juba järgmisel või siis ülejärgmisel aastal.

Põimi sõnul tegutsevad KR Kaubanduse AS ja Ruutmeeter edaspidi koos ning ühiseks kaubamärgiks hakkab olema Ruutmeeter. "Järgmise aasta lõpus on plaan avada uus Ruutmeetri Kodukeskus," ütleb ta. "Nagu öeldud, saab kaubavaliku korrigeerimisega maandada riskid turul toimuvate muutuste suhtes. Selleks on juba algatatud mitmed firmasisesed protsessid."

Rautakesko ASi tegevdirektor ja juhatuse esimees Alo Ivaski sõnul annab ettevõte Eestis tööd ligi 500 inimesele. Tallinnas tegutseb kolm kauplust, Tartus ja Pärnus aga kummaski üks. "Suurima omataolise kaupluse Eestis, Tondi K-rautakesko, Tallinnas Tammsaare teel, avasime selle aasta märtsis," räägib Ivask. Ivaski sõnul avatakse järgmise aasta esimesel poolel Eestis kolm uut kauplust - Rakveres, Võrus ja Kuressaares. "Areng sellega ei piirdu, uute kaupluste avamise plaan on paigas kuni 2010. aastani," kinnitab Ivask. Ta lisab, et üldiselt on turul märgata seda, et kõik suuremad ketid teevad tööd selle nimel, et muuta oma ostukeskkonda tänapäevasemaks ja avada uusi kauplusi. "Lõppkokkuvõttes tarbijad ainult võidavad," on ta veendunud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing