Akende valikust sõltub oluliselt renoveeritava maja turuväärtus

Tiina Kolk 14. november 2007, 00:00

Aknavahetuseks tuleb taotleda ehitusluba, sest kui majale paigaldada originaalile mittevastavaid aknaid, on tegemist fassaadimuudatusega, sedastab Tallinna linnavalituse linnaplaneerimisameti planeeringute osakonna juhataja arhitekt Martti Preem.

Täiesti lubamatu on paigaldada vanalinna väärikatele kivihoonetele või miljööväärtuslikel aladel asuvatele puitmajadele plastaknaid. Kahjuks jätab ehitusjärelevalve niisugused möödalaskmised tihti kahe silma vahele.

Hoone asukohast, materjalist, ehitusajast ja akende seisukorrast sõltub, kas aknaraame tuleb restaureerida või kui see pole võimalik, lasta täiesti autentsed koopiad valmistada. Paremas seisus on pärastsõjaaegsete kivi- ja paneelmajade asukad, sest nende mängumaa on avaram. Nemad saavad valida puit-, puit-alumiinium- või plastakende vahel.

ASis Plasto toodetakse näiteks kolme profiilisüsteemiga aknaid, mis erinevad üksteisest soojapidavuse, tugevuse ja välimuse poolest, selgitab firma müügijuht Kristjan Korjus.

Plasto pakub argooniga täidetud klaaspakette, mille soojapidavus on ligi 25% suurem tavalisest klaaspaketist. Akende tootmisel kasutatakse Roto suluseid, mis võimaldavad aknaid teha kaldavatavateks, pööratavateks ja ülevalt avatavateks. Samuti on Roto sulustesse integreeritud mikrotuulutuse võimalus.

Korjus rõhutab, et plastakende vastupidavuse tagamiseks on tähtis neid õigesti hooldada: kord aastas tuleb õlitada mehhanisme ja kontrollida tihendeid. Kõigil Plasto akendel on viieaastane garantii.

Puitalumiiniumaknad on klassikalised puitraamidega aknad, mis on väljastpoolt kaetud alumiiniumprofiiliga, nad on vastupidavad ja energiasäästlikud, tutvustab ASi Fenestra müügi- ja turundusjuht Alar Sutt.

Ettevõtte tootevalikus on meie kliimasse hästi sobivad laia lengiga kaheraamilised nn soome tüüpi aknad, mille välimises raamis on ühekordne klaas ja sisemises klaaspakett, samuti klaaspaketiga kaldpöördtüüpi üheraamilised nn saksa tüüpi aknad.

Suti sõnul sobivad soome tüüpi aknad oma lengilaiuse tõttu ka vanadele puitmajadele, kus olid valdavalt kahekordsed aknad.

Kuna AS Fenestra toodab aknaid n-ö rätsepatööna, on nende kasutusvõimalus väga lai. Puit on Eestis läbi aegade olnud kõige traditsioonilisem ja hinnatum ehitusmaterjal.

Restauraatorid hindavad kõrgelt Mäos asuvat ASi Viking Window. Viking Window mudelite eripäraks on puidu vaakumsügavimmutus, mis tagab materjali pikaealisuse, ning väljapoole avanevad nn skandinaavia ehk taani tüüpi aknad, millel on viieaastane garantii.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing